Microsoft Başkanı: Çin’in Yapay Zeka İnnovasyonları Bir Tehdit!

by teknohall
cin-yapay-zeka

Yapay zeka günümüzde teknolojik gelişmeler için son derece önemli bir yer tutuyor. Bilgisayar programlarından sağlık sektörüne kadar, pek çok sektörün temelini oluşturuyor. Yapay zekadaki dur durak bilmeyen gelişme olumlu olarak atfedilse de, sanıldığı kadar masum mu? Microsoft başkanı Brad Smith  bu konuda dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyor.

Distopya Gerçek Olabilir

Microsoft Başkanı Brad Smith’e göre, özellikle Çin’in son zamanlarda atak yaptığı yapay zeka geliştirmeleri son derece temkinli yaklaşması gereken bir durum. Smith, yapay zekanın geliştirilmesinin, dünyamızdaki teknoloji ve bilim açısından çok önemli yer tuttuğunu ancak bunun kontrollü olarak geliştirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Aksi takdirde, yapay zeka, insan zekasının da ilerisine geçebilir. Bunun sonucu olarak tıpkı George Orwell’in 1984 adlı kitabında olduğu gibi bir distopik dünya ile karşı karşıya kalabileceğimizi savunuyor.

Çin, Yapay Zeka ile İnsanları Kısıtlamak İstiyor

Çin hükümeti, dünya üzerinde en çok CCTV kameralarına sahip ülke olarak biliniyor. Çin, tüm dünyadaki CCTV kameralarının %54’üne sahip. Çoğu kişi, bunu insanları izlemek ve özgürlüklerini kısıtlamak için kullandıklarını iddia ediyor. Çünkü bu CCTV kameralarda geliştirdikleri kitlesel yüz tanıma teknolojileri, kötü amaçlar için de kullanılabilir. Smith’in George Orwell’in 1984 adlı distopya kitabına atıfta bulunması da boş değil. Kitabı okumayanlar için, distopik bir dünyada hükümetin (Big Brother) herkesi izlediği, izlemekle kalmayıp kime aşık olup kimden nefret edeceklerine kadar karıştığı bir dönemi anlatılıyor. Yani insanların özgürlükleri hükümet tarafından kısıtlanıyor. Smith’e göre, Çin’in olumlu olarak dünyaya duyurduğu yapay zeka geliştirmeleri, kontrol altında tutulmazsa bir distopik dünyanın kapılarını aralayabilir.

Yapay Zeka Teknolojik Geliştirmeleri Yasalar İle Kontrol Altına Alınmalı

Elbette bu yorumu değerlendirirken, Çin ile Amerika’nın bu konuda büyük bir rekabet içinde olduğunu bilmekte fayda var. Silikon Vadisi bu konuda başı çekiyor.

Microsoft Başkanı Brad Smith, sürekli gelişmekte olan yapay zeka teknolojisine karşı insanları korumaya yönelik yeni yasalar getirilmesi gerektiği görüşünde. Smith, açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Hızla gelişen teknolojiye yetişmek gerçekten zor. Gelecekte halkı koruyacak yasaları yürürlüğe koymazsak, teknolojinin hızlı bir yarışta göreceğiz ve bunu yakalamak çok zor olacak.

George Orwell’ın 1984 kitabındaki temel hikayenin verdiği dersleri sürekli aklımda. Her şeyi görebilen ve herkesin söylediği her şeyi duyabilen bir hükümet hakkındaydı. Evet, bu 1984’te gerçekleşmedi ancak dikkatli olmazsak 2024’te gerçekleşebilir.”

Related Posts

Yorum Bırakın...