Google Authenticator Yeni Telefona Taşıma Nasıl Yapılır?

by Merve Taş
Google Authenticator Yeni Telefona Taşıma

Google Authenticator Yeni Telefona Taşıma Nasıl Yapılır? Google Authenticator yani iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği, hayatımızın vazgeçilmez bir öğesi oldu. Birçok yerde aktif olarak kullandığımız bu kimlik doğrulama özelliği, hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor.

Google Authenticator’un sağladığı kolaylıklar ortada olsa da, bazı konularda bizi endişelendirebilir. Örneğin, telefonunuzu kaybetmiş ya da değiştirmiş olabilirsiniz, bu noktada Google Authenticator kodlarını kendiniz taşımanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınızı konuşuyoruz!

Google Authenticator Yeni Telefona Taşıma Nasıl Yapılır?

Google Authenticator yeni telefona taşıma nasıl yapılır? Google Authenticator’ı başka telefonda kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Eskiden kullandığınız telefondaki Google Authenticator’a dokunmayın, çünkü onu 2FA kodu yaratmak için kullanacaksınız.
 2. Yeni telefonunuza Google Authenticator yükledikten sonra, bilgisayarınızın web tarayıcısından Google 2 adımlı doğrulama sayfasına gidin ve Google hesabınıza girin.
 3. Authenticator Uygulaması kısmını gördüğünüzde, Telefon Değiştir seçeneğine tıklayın.
 4. Yeni telefonunuzu seçerek İleri’ye basın.
 5. Kimlik Doğrulayıcı Ayarla ekranı geldiğinde, yeni telefonunuzdan Google Authenticator’ı açın.
 6. İşlemleri devam ettirin.
 7. Barkodu taratın.

Google Authenticator Kodlarınızı Diğer Siteler İçin Aktarın

Giriş yaptığınız tüm siteler -Reddit, Dropbox vs. – için de Google Authenticator taşımanız gerekiyor. Bu, gerçekten bu uygulamayı kullanmayı düşündüren bir özelliktir.

 1. Eski telefonunuzdan Google Authenticator’da bulunan sitelere gidin.
 2. Sitelerdeki 2FA ayarını açın. Bu, oturum açma kısmında ya da güvenlik kısmında bulunur.
 3. Bulduğunuz zaman 2FA’yı kapatın.
 4. Sonra tekrar açın, QR kodu yeni telefonunuzdaki Google Authenticator ile taratın.
 5. Bu işlemi tek tek bütün siteler için yapın.

Birden Fazla Cihazda 2FA Kullanın

2FA, işler yolunda gittiği zaman harikadır. Telefonunuz her zaman yanınızdaysa başka bir cihazdaki kimlik doğrulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu özellik güvenliğinizi gerçekten arttıyor, çünkü tüm bilgiler sizin telefonunuzda bulunuyor.

Eğer telefonunuz kaybolursa ya da telefonunuzu değiştirirseniz, bu noktada zorluk yaşayabilirsiniz. Bu noktada 2FA kullanmanız işlerinizi kolaylaştırabilir. Birden fazla cihazda bu özelliği kullandığınız zaman yukarda bahsettiğimiz gibi zaman alıcı işlemlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Authy Kullanmaya Başlayın

Kimlik doğrulama adımlarını kullandığınız telefonlar arasında paylaşmak, Authy ile mümkündür. Google Authenticator bu noktada maalesef yetersiz kalıyor. 2FA kodlarınızı cihazlar arasında paylaşmak için, Authy uygulaması biçilmiş kaftandır.

Google Authenticator’da tüm hizmetlerde aktiftir ve tüm şifrelerinizi buluta aktarır. Bu noktada Google Authenticator yeni telefona taşıma oldukça kolaylaşır.

Authy ile yeni bir cihaz kullanmaya başladığınızda bile bu sorunu yaşamazsınız. Tamamen farklı bir yapıda çalıştığı için her seferinde farklı bir kod sunarak daha kolay bir geçiş yaratacaktır.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...