Lenovo Güvenlik Açığı! Lenovo Dizüstü Kullanıcıları Dikkat!

by Merve Taş
lenovo güvenlik açığı

Lenovo güvenlik açığı, dikkat! Lenovo dizüstülerin güvenlik açığı nedir? Lenovo güvenlik açığı nedir?

Lenovo Güvenlik Açığı! Lenovo Dizüstüler Kusurlu Mu?

Windows kullanıcıları, tehlikeli bir kötü amaçlı yazılım ile tehdit altında! Güvenlik uzmanlarının yaptığı uyarılar, bilgisayarınızdan kaldırmanın neredeyse imkansız olduğu bu kötü amaçlı yazılımdan etkilenip etkilenmediğinizi anlamanın birkaç yolunu sundu.

Windows işletim sistemine sahip milyonlarca dizüstü bilgisayarı etkileyen ve kaldırmanın neredeyse imkansız olduğu kötü amaçlı yazılımlar konusunda güvenlik uzmanları uyarıda bulunuyor. Lenovo marka 100’den fazla dizüstü, hackerların belirlenmesi ve bilgisayarınızdan kaldırmanın imkansız olduğu kötü amaçlı yazılımlara izin veren bir güvenlik açığından etkileniyor. Bu güvenlik açıkları, bilgisayarınızın UEFI sisteminin değiştirilmesini sağlar.

UEFI, bilgisayarınızın işletim sistemi, donanım ve yazılımı arasındaki köprü görevi gören önemli bir bağlantıdır ve ana kartınıza gömülüdür; bu yüzden UEFI’ye bulaşan tüm virüslerin tespit edilmesi ve kaldırılması zordur.

Yapılan bir araştırmada Lenovo marka dizüstü bilgisayarların güvenlik açıkları tespit edilmişti. Bu dizüstü bilgisayarlar genellenemese de, 100’den fazla cihazı etkilediği şimdilik söylenenler arasında. ESET’in yaptığı bu açıklamayı geçtiğimiz Ekim ayında Lenovo da doğruladı ve bunun hakkında güncelleme yayınladı.

Lenovo, geçen Ekim ayında ESET’in bulguları hakkında bilgilendirildi ve Çinli teknoloji devi bu ay etkilenen kullanıcıları güvende tutacak bir güncelleme yayınladı.

ESET, UEFI sistemini etkileyen kötü amaçlı yazılımların kullanıcılar açısından tehlikeli olabileceğini söyledi. Önyükleme işlemi sırasında bilgisayarınıza yerleşecekleri için tüm güvenlik kontrollerinden kurtulabilen kötü amaçlı yazılımlar, ciddi bir tehlike oluşturuyor. Aynı zamanda etkilenen cihazların sık sık güncelleme aldıkları bilinse de, bu durumdan etkilenen tüm cihaz sahiplerinin yazılım güncellemeleri öneriliyor.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...