Windows 11 Windows 10 dan İyi Mi?

by Merve Taş
windows 11 windows 10

Windows 11 Windows 10 dan iyi mi? Windows 10 mu hızlı 11 mi? Windows 11 in 10 dan farkı ne?

Windows 11 Windows 10 dan Farkı Ne?

Windows 11 Windows 10’dan farkı ne? Windows 11 hakkında sayısız bilgiye sahibiz, değil mi? Çıktığı günden beri hemen Windows 11 kullanmaya başlayanların sayısı oldukça fazla ve olumlu ya da olumsuz olmak üzere birçok fikre sahipler. Windows 11 ile Windows 10’u birçok açıdan karşılaştırdık; ama bu yazımızda birkaç maddede temel farkları anlatıyoruz!

Windows 11 Windows 10 işletim sistemine kıyasla, birçok açıdan geleceği bize getiriyor. Windows 10 da kendi başına oldukça yeterli ve benzersiz bir işletim sistemi elbette; fakat Windows 11 tamamen işimizi kolaylaştırmak için tasarlandı.

Hala Windows 11 güncellemesi yapmadıysanız, yapmak için tüm sorunların giderilmesinde fayda var. Aşağıda, Windows 11’in cezbedici özelliklerini sizin için sıraladık.

Ayarlar Menüsü

Windows 11’in ayarlar menüsü, Windows 10’dan farklı olarak ihtiyacınız olan her şeyi bulmanızı sağlıyor. Basitleştirilmiş menüsü ile dilediğiniz değişikliği kolayca yapmanızı kolaylaştırıyor. İleri ve geri sayfalarının yanı sıra, yukarı aşağı butonları da eklenen Ayarlar kısmı; tüm sayfaya hakim olmanızı kolaylaştırıyor. Örneğin, Ağ ve İnternet kısmında kullandığınız tüm veri geçmişi en üstte yer alır. Ayrıca, düzenlemek istediğiniz ayarların yanı sıra başka ayarlar hakkında da detaylı menüler bulunur.

Daha Kolay Bir Windows Deneyimi

Windows 11’de yeni işletim sisteminizin neler yapabildiğini görebileceğiniz ve detaylı anlatımları içeren birçok öğreticiler bulunur. Genel olarak alışık olduğumuz teknolojilerin dışına çıkmayı pek sevmesek de, Windows 11 birçok açıdan hayatımızı kolaylaştırmak üzerine kuruldu.

Bilgisayarınızda kullanabileceğiniz Office programlarını Windows 11 ile daha rahat kullanabilirsiniz; elbette ki Microsoft 365 aboneliğiniz olmalı. Ya da, Android telefonunuzu kolayca bağlayabilirsiniz. Microsoft hesabınız olduğu sürece, size sunulan tüm özellikleri kolayca kullanabilirsiniz.

Eylem Merkezi

Eylem merkezi, masaüstünüzde bulunur ve sağ alt köşede yer alr. Windows 11’de, eylem merkezi de yenilenerek işinizi kolaylaştırmak üzere yeniden tasarlanmıştır. Yukarda bahsettiğimiz gibi, Windows 10 gibi yıllardır kullandığımız bir işletim sistemine göre Windows 11’in hala eksikleri mevcut; ama tüm bunlara rağmen oldukça kullanışlı olduğunu söylemek de yanlış olmaz!

Snap Görünümü

Snap View, Windows 11 için tasarlanmış en önemli şeylerden biri! Birçok insanın birden fazla monitör kullanmaya başladığı bu dönemde, Snap View özelliği ile dilediğiniz pencereyi ekranınıza kolayca sığdırabilirsiniz.

Windows Media Player Yenilendi

Windows 11 Windows 10 farklarının arasında da Windows Media Player bulunuyor. Groove Music’in kaldırılmasıyla Windows Media Player yeniden gündeme geldi ve dilediğiniz video ve ses dosyalarını oynatmanız için yeniden tasarlandı. Ekolayzır özelliklerinin de yenilendiğini söylemeliyiz!

Adroid Uygulamaları, Hoş Geldiniz!

Amazon ile iş birliği yapan Microsoft, Amazon Appstore’dan indirilebilen Android uygulamaları ile bilgisayarlarımızda dilediğimiz uygulamalara erişme şansı sunuyor! Yalnız, tüm uygulamalar değil, belirlenen uygulamalara erişebileceğimiz de bir gerçek.

Bazı Yenilenmiş Özellikler Aslında Yeni Değil!

Windows 11’in haberini duyduğumuzdan ve piyasaya sürüldüğünden beri birçoğumuz bunu kabullenememişti. Windows 10 bizim için oldukça yeterli ve genellikle yenilenen her şey eskiyi aratıyor; bunu radikal değişimler yaşayan tüm yazılımlarda sonuna kadar hissediyoruz. Yine de, Microsoft son Windows sürümünün Windows 10 olmasını istemedi ve Windows 10X’ten sonra Windows 11 piyasaya sürüldü.

Birçok özelliği ve arayüzü alışık olduğumuz Windows görüntüsünden uzak olsa da, Windows Dikte gibi özelliklerin hayatımızı kolaylaştırdığını söylemek mümkün. Tamamen kullanıcı odaklı tasarlanan bu yeni Windows sürümünde, sağ tıklama menüsünden gereksiz olan tüm seçeneklerin çıkarıldığını görüyoruz. Windows 11 Windows 10 farklarını yukarda sizin için sıraladık, seçim yapmak sizin elinizde! Eğer hala tereddütünüz varsa, konuyla ilgili diğer yazılarımızı okuyabilir ve en yeni Windows sürümü olan Windows 11’e bir şans vermeyi deneyebilirsiniz. Nasılsa eninde sonunda hepimiz Windows 11 kullanmaya başlayacağız!

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...