Türkiye’deki Mobil İnternet Abone Sayısı 82 Milyonu Geçti

by teknohall
mobil-internet

Mobil İnternette Süreç Nasıl Başladı?

Bugünkü yazımızda hayatımızın her anına giren 4,5G veri teknolojisinin kullanıcı sayılarından bahsedeceğiz. Ülkemizde yaklaşık 83 milyon kişi 4.5G teknolojisinden düzenli bir şekilde faydalanmaktadır. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu 1991’de araçlarda tanıştığımız teknolojiden 3 yıl sonra 2G teknolojisine geçtiğimizi belirtti.

mobil-internet

Nasıl Devam Etti?

Son olarak hala kullandığımız 4,5G’ye geçişimiz ile, her dönem kullanıcı sayısının artarak ilerlediğini önemle vurguladı.

Nüfusun 85 milyona yakın olduğu ülkemizde mobil internet kullanıcı sayısı da aynı düzeyde seyrediyor. BTK tarafından yapılan açıklamada ülkemizin toplam mobil kullanıcı sayısı 82 milyonken, cep telefonu kullanıcılarının sayısı 65 milyonun üzerinde olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Bilgi Teknoloji Kurumu, Pazar veri raporu ile yayınladığı istatistiklerde önemli detaylara değindi. Yayınlanan raporda geçtiğimiz yıl sonunda ülkemizdeki mobil internet kullanıcı sayısı, makineler arası iletişim cihazlarını da kapsayacak şekilde 82 milyonun üzerine ulaşmış ve yaklaşık yüzde 98,2 oranında piyasada kullanıldığını gösteriyor. Oldukça yoğun talep gördüğünü hızlı artışlardan da anlayabiliriz.

Ancak 2009 yılında kullanmaya başladığımız 3g teknolojisi,  BTK’nın verilerine göre 2016 yılında kullandığımız ve hala kullanmaya devam ettiğimiz 4,5G teknolojisi dâhil bilgisayar ce telefonlarımızdaki internet hizmetinden faydalanan kullanıcıların geniş bant abone sayısı 65 milyonun üzerine çıktı.

mobil

Hızından kimi zaman memnun kimi zaman rahatsız olduğumuz 4,5G 2061 yılının mart sonlarında 66 milyona yakın kullanıcıya sahip olan 3G, 2020 yılının sonlarına doğru 4 milyona kadar düşüş yaşadı. Bu düşüş normal olarak karşılandı. 4,5G kullanıcısı ise 75 milyon sayısının üzerinde olarak tespit edildi. Ve son olarak M2M abone sayısı da 6,4 milyon civarı seyretti.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporda bahsedilen diğer sayılar ise hem 3G hem de 4,5G teknolojisi ile birlikte bilgisayar ve cep interneti hizmetinden faydalanan geniş bant abone sayısı 65 milyonun üzerinden olarak belirlendi. Ve bir başka husus olarak yalnızca 4,5G teknolojisi ile bilgisayar ve cepten internet hizmetinden faydalanan mobil geniş bant abone sayısı 42 milyonun üzerinde çıktı.   Bahsedilen dönemde toplam mobil internet kullanım miktarı 2 milyon terabayt gibi muhteşem bir sayı olarak tespitedildi.4,5G kullanıcılarının toplam kullandığı internet kullanım miktarı ise 2 milyon terabayt düzeyine ulaştı.

Related Posts

Yorum Bırakın...