IBM Başkanı’ndan Çip Krizi Açıklaması

by teknohall
ibm-cip

Zorlu süreçlerden geçtiğimiz pandemi döneminde yaşanan aksaklıklar her sektörde kendini gösterdi ve göstermeye devam edecektir. IBM tarafından yapılan açıklamalar da krizin bir müddet daha devam etmesi bekleniyor. Zaten bildiğimiz üzere yaşanan krizden dolayı çoğu sektörde yaşanan üretim aksaklıkları hala devam etmektedir. Gündeme en çok gelen ve krizin tavan yaptığı otomotiv sektörü bu çip krizinden nasibini aldı. Onlarca marka çip krizinden dolayı yaşanan aksaklıklar sebebiyle üretimlerine ara vermek zorunda kaldılar.

cip-krizi

Geçtiğimiz yılın başlarında zaten yaşanan aksaklıklar sebebiyle kriz hissedilmese de varlığını o zamanlar göstermeye başladı. Devamında fabrikaların artık açılıp üretime geçme aşamasında ise kriz kendisini oldukça hissettirdi. Konu hakkında yakında tanıdığımız IBM başkanlığını yapan Jim Whhitehurs tarafından yapılan açıklamada de yazık ki krizin devam edeceğinden bahsedildi.

Çip Krizi Önümüzdeki Yıllarda Etkisini Gösterecek

BBC’ye verilen röportaja göre önümüzdeki 2 yıl daha krizin sürmesi bekleniyor. Çip krizi dünya endüstrisini olumsuz yönde etkilerken yapılan mücadelede yeni fabrikalara yeni yatırımlar yapılması gerektiğinden bahsetti.

Çip krizinin çözülmesi için yapılan üretim kapasitesi arttırma gibi mücadelelerin ne yazık ki yetersiz kaldığına değinen Jim Whhitehurs günlük hayatta kullandığımız birçok elektrikli aletin üretimini etkileyen çip krizinin hem yapımının hem de kullanımının en baştan detaylı şekilde incelenip tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Jim Whhitehurs şu sözlerle durumu özetledi.” Daha fazla kapasiteye sahip olmamız için mümkün olduğunca hızlı şekilde ve piyasada en çok kullanılan çiplerin bilgi işlem teknolojilerinin ömrünü uzatıp yeniden kullandıktan sonra yatırımı hızlandırmaktan başka yol olmayacak.”

Daha önceden yine çip krizi hakkında aynı konulara değinen ve yine bu krizden uzun vadede kurtulmanın mümkün olmayacağından bahseden bir başka firmada İntel. İntel CEO’su, IBM gibi sorunun 2 yıl daha devam edebileceğine ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde çip krizinin daha fazlada süreceğine değindi. Dünya devi arasından olan iki firmanın yaptığı açıklama aslından bizlere krizin ne kadar büyük ve öneli olduğu gösteriyor. Endüstri sektöründe önemli krizler zaten yaşanırken bunların devam edeceği ortada.

cip

Ülkemizde de özellikle otomotiv sektöründe adından bahsettirdiği çip krizi bir çok markanın yaklaşık 3 milyon aracın üretiminde aksaklıklara sebep verdiğini okuyup dinlemiştik. Bu aksaklıkların maddi değeri ise uzmanlar tarafından yapılan analizler soncunda yaklaşık 110 milyar dolar olarak tespit edilip yayınlanmıştı.

Related Posts

Yorum Bırakın...