Windows 11 Desteklenmeyen Bilgisayarda Microsoft Feragatnamesi

by teknohall
Windows 11'i Desteklenmeyen Bilgisayarda Microsoft Feragatnamesi

Microsoft, Windows 11 desteklenmeyen bilgisayarda Microsoft feragatnamesi imzalamanızı istiyor. Microsoft’un Windows 11 için uyumluluk denetleyicisi artık tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Daha önceden Windows Insider ’a özel olan yazılımı şimdi Microsoft’un Windows 11 sayfasının alt kısmında bulabilirsiniz.

Ağustos ayının sonlarında Microsoft, insanların işletim sisteminin katı donanım gereksinimlerine uymayan bilgisayarlara Windows 11 yüklemesine izin vereceğini duyurdu. Şirket, “desteklenmeyen bilgisayarların” yazılım veya güvenlik güncellemelerini almayacağını ve işletim sistemini manuel olarak kurması gerektiğini açıkladı.

Microsoft’un Windows 11 uyumluluk denetleyicisinin en son sürümü, şirketin politikasını yineliyor. The Verge tarafından bildirildiği üzere, denetleyiciyi desteklenmeyen bir bilgisayarda çalıştırmak, “güncellemeleri almaya hakkınız olmayacağını” belirten bir feragatname ile karşılaşmanıza yol açar. Ayrıca, Windows 11’i yüklemenin üreticinizin garantisini geçersiz kılabileceği konusunda da uyarıyor.

Windows 11'i Desteklenmeyen Bilgisayarda Microsoft Feragatnamesi

Evet, Microsoft yasal haklarını koruyor ve sorumluluk almıyor. Windows 11’i desteklenmeyen donanımlarda kullanmanın en zarar verici yanı donanım değil, güncelleme hakkının olmamasıdır.

Bilgisayarınızın Windows 11’i çalıştırıp çalıştıramayacağına PC Health Check uygulamasından kontrol edebilirsiniz. TPM ve kısıtlayıcı CPU gereksinimleri gibi baş gösteren sorunlar, birkaç yıldan daha eski olan bilgisayarların Windows 11’i kullanmasını engelledi. Ancak İşletim sistemini manuel olarak kurmak mümkün. Sadece güvenlik güncellemelerinin eksikliği önemli bir engel teşkil ediyor. 

Microsoft’un Windows 11’i belirli donanımlarla kısıtlamak için nedenleri vardır. Daha yeni işlemciler, ürün yazılımı TPM , Güvenli Önyükleme ve sanallaştırma tabanlı güvenlik desteği de dahil olmak üzere daha iyi güvenlik sağlar. Microsoft , bu güvenlik özelliklerinin kombinasyonunun, testlerine dayanarak kötü amaçlı yazılımları %60’a kadar azaltabileceğini söylüyor .

Sonuç Olarak Windows 11 Desteklenmeyen Bilgisayarda

Microsoft’un katı donanım gereksinimlerini tersine çevirmesini ummayın Ama bu dünyanın sonu değil. Çünkü Microsoft, 2025 yılına kadar, Windows 10’u desteklemeye devam edecek. Ayrıca, Windows 11 birçok yeni özellikle gelse de şuanda pratik olarak Windows 10 ile aynıdır. Belirleyici özelliği 2022’ye kadar gelmeyecektir.

İlginizi çekecek yazılar:

TeknoHall Videoları İçin YouTube Kanalımıza Göz Atın!

Related Posts

Yorum Bırakın...