Windows 11 İpuçları ile Bilgisayarınızı Tanıyın!

by Merve Taş
windows 11 ipuçları

Windows 11 ipuçları ile bilgisayarınızı daha iyi tanıyın! Gelin, kısa bir Windows 11 gezisine çıkarak bilmediklerimizi öğrenelim!

Windows 11 İpuçları Nelerdir?

Windows 11, alışık olduğumuz Windows kullanımının dışında bir deneyim sunarak birçok yenilik sunar. Yeni Windows işletim sistemi; teknolojinin her halini bize sunarak yeni bir arayüzden çok daha fazlasıdır. Daha kolay ve erişilebilir bir bilgisayar deneyimi için Windows 11’i iyi tanımak gerekir!

Windows 11 ipuçları ile bilgisayarımızın yeni işletim sistemini daha iyi tanıyabiliriz! Birçok değişiklik olsa da, sonuçta o hala Windows ve bizim için her zaman daha iyisini sunmaya çalışıyor. Sizin için hazırladığımız ipuçlarını inceleyelim.

1. Windows 11 Karanlık Modu Açın ve Gece Modunu Etkinleştirin

Windows 10’dan alışık olduğumuz kullanışlı bir özellik olan modlardan biri, kullanıcıların kendi istedikleri modlarla bilgisayarlarını kullanabilmeleridir. Windows, uygulamalarınızdaki renkleri özelleştirebilmeniz için Koyu Mod, Açık Mod ve Özel Renk Modlarına sahiptir ve dilediğiniz modu tercihinize göre seçebilirsiniz.

Windows 11’de Karanlık Mod’u etkinleştirmek için şu adımları izlemeniz yeterli:

 1. Ayarlar menüsünü açın.
 2. Sistem’e tıklayın.
 3. Kişiselleştirme’ye tıklayın.
 4. Renkler’e tıklayın.
 5. Tercih etmek istediğiniz modu seçin.

2. Odaklanma Yardımı’nı Kullanarak Dikkatinizi Toplayın

Windows 11, geçmiş işletim sistemi özelliklerinden birkaç parça taşıyor! Geçmiş arayüzlerdeki özelliklerini geliştirerek, Windows 10’da tanıdığımız Odaklanma Yardımı özelliğinin daha iyi bir versiyonunu kullanıcılarına sunuyor.

Odaklanma Yardımı, seçtiğiniz saatler arasında bilgisayarınıza gelen bildirimleri en aza indirgeyerek daha verimli bir çalışma performansı göstermenizi sağlar. Böylece, daha dikkatli ve daha üretken olmanızı hedefler. Odaklanma Yardımı’nı açmak için aşağıda belirtilen adımları izleyin:

 1. Ayarlar’a gidin.
 2. Sistem’i açın.
 3. Odaklanma Yardımı’na basın.
 4. Yalnızca Alarmlar modu, yalnızca alarm bildirimlerini almanızı sağlar. Yalnızca Öncelik modu, sadece öncelik olarak belirlediğiniz bildirimleri almanızı sağlar. Size uygun modu seçin.
 5. Diğer özelliklere göz atarak kendi deneyiminizi iyileştirecek ayarlamaları yapın.

3. Odak Oturumu Ayarlamalarınızı Yapın

Windows 11’de karşımıza çıkan bir başka yenilik de, saat uygulamasıdır. Odak Oturumu, dijital ajandanızı tutmanızı sağlar. Günlük hedefler, Spotify listeniz, Yapılacaklar Listesi gibi bilgileri tutmanızı sağlayan Odak Oturumu, bilgisayarınızda daha kişisel veriler tutmanızı sağlar. Odak Oturumu’nu açmak için:

 1. Arama çubuğunuzu açın, ya da arama çubuğunu açmak için Windows tuşuna ve S harfine basın.
 2. Arama çubuğuna Saat yazın.
 3. Açılan Saat penceresinden Odak Oturumu’nu seçin.
 4. Odak Oturumu’na girdiğinizde, kullanmak istediğiniz özellikleri seçin.

4. Windows 11 Pencere Titretme Özelliği

Windows 11 ipuçları arasında belki de en öğrenmeniz gereken özellik, pencerelerinizi sallayarak gizleyebilirsiniz. Bu özelliği açtığınızda, kullanmak istediğiniz uygulamanın penceresini fareniz ile tutup sallayarak diğer açık olan tüm sekmeleri gizleyebilirsiniz. Bunu etkinleştirmek için:

 1. Ayarlar’a gidin.
 2. Sistem’e gidin.
 3. Çoklu Görev penceresinin altında, Başlık Çubuğu Pencere Titremesi seçeneğini açın.

5. Windows 11 Açmış Olduğunuz Uygulamalarınızı Masaüstü’nden Yönetin

Eğer aynı anda birden fazla uygulamayı aynı anda kullanıyorsanız, uygulamalar arasında geçiş yapmanızı hızlandırmak için alışık olduğumuz ALT + Tab kısayolunu kullanabilirsiniz.

Uygulamalar arasında daha kolay bir geçiş için, ALT + Tab kısayolunu kullanırken ok tuşlarından yardım alarak açmak istediğiniz pencereye erişebilirsiniz.

6. Windows 11 Widget Gizleme Yapın!

Windows 11 ipuçları arasında atlanmaması gereken bir başka püf nokta da, widget gizlemedir. Görev Çubuğu’nda, yer alan Widget ve Microsoft Teams’ı gizleyebilir, bilgisayarınızı varsayılan özelliklerinden kurtararak kişiselleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar’a gidin.
 2. Kişiselleştirme’yi açın.
 3. Görev Çubuğu’na gidin.
 4. Aşağıya inerek Widget ve Sohbet anahtarını kapalı duruma getirin.

7. Windows 11 Başlat Menüsüne Klasörler Ekleyin

Windows 11’de Başlat Menüsü’ne sabitlemek için kısaca şu yolu izleyebilirsiniz:

 1. Dosya Gezgini’ni açın.
 2. Başlat Menüsü’ne sabitleyeceğiniz dosyayı buluın.
 3. Klasöre sağ tıklayarak Başlat’a Sabitle seçeneğine tıklayın.

8. Windows 11 Görev Yöneticisi’ne Kolay Erişim SAğayın

Windows 11’de yapılan bir diğer değişiklik, Görev Yöneticisi’nin yeridir. Windows 11’de Görev Yöneticisi’ne erişmenin birçok yolu olsa da, bunu yapmanın en kolay yolu Başlat’a sağ tıklayarak açmaktır.

9. Windows 11 Klasik Sağ Tık Menüsünü Geri Getirin

Windows 11 ile, alışık olduğumuz Sağ Tık menüsü bambaşka bir hale geldi. Daha sık kullanılanlar ile daha basitleştirilen Sağ Tık menüsü; birçok kullanıcı tarafından sevilse de eski haline getirmek isteyebilirsiniz. Bunun için, Shift+F10 kısayolunu kullanabilir ya da Sağ Tık menüsüne ulaştıktan sonra en altta bulunan Daha Fazla Seçenek Göster’e tıklayabilirsiniz.

10. Windows 11 Önerilen Öğeler Kısmını Özelleştirin

Windows 11’de Başlat Menüsü’nde Önerilen Öğeler kısmı, Microsoft 365 tarafından destekleniyor. Son yüklediğiniz uygulamaları, açmış olduğunuz dosyaları ve diğer önerileri içeren bu kısım, kolayca kapatılabilir.

 1. Ayarlar’a gidin.
 2. Kişselleştirme’yi açın.
 3. Başlat’a tıklayın.
 4. Son Eklenen Uygulamaları Göster seçeneğini bularak anahtarı kapalı duruma getirin.

11. Windows 11 Görev Çubuğunu ve Başlat Menüsü Hizalamasını Değiştirin

Windows 11’deki en büyük değişiklerden biri, Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü’nün yerinin farklılığıdır. Eski sürümlerde sola dayalı olarak kullandığımız bu erişim pencereleri, Windows 11 ile daha merkezi bir hale geldi. Eğer alışık olduğunuz şekilde kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Görev Çubuğu’na fareniz ile sağ tıklayarak Görev Çubuğu Ayarları’nı açın.
 2. Görev Çubuğu Davranışları’nı seçin ve hizalamak istediğiniz konumu seçin.

12. Windows 11 Snap Windows Özelliğini Kullanın

Snap Windows özelliği, birden fazla işlemi daha düzenli bir şekilde yapmanızı sağlar. Ekranınızda açık olan pencereleri düzenleyebilir ve yeniden boyutlandırabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda birden fazla pencereyi aynı anda açıyorsanız, bu özellik fazlasıyla işinize yarayabilir. Bunun için, açtığınız penceredeki pencereyi büyütme/küçültme tuşuna farenizi getirin ve önünüze çıkan şablonlardan birini seçin.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...