Ambargolara İnat Huawei Nova 8 Gümbür Gümbür Geliyor

by teknohall
huawei

ABD’nin ambargo kararı sonrası, sektörde tutunamayacağı ve eninde sonunda piyasadan silineceği konuşulan Huawei, ambargolara boyun eğmedi ve yeni telefon serisiyle teknoloji dünyasına maçın hala devam ettiği sinyalini vermeye hazırlanıyor. Huawei Nova 8 hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak görüntüsü paylaşıldı. Serinin asıl tanıtımı 23 Aralık’ta yapılacak. Ancak sadece paylaşılan görüntüsü bile şimdiden bize birçok bilgiyi vermeye yetti denebilir.

nova-8

Ambargolar ve Direniş İçinde Geçen Bir 2020 Yılı

Huawei Technologies Co. Ltd. Aslında son yıllarda gündemde olsa da 1987 yılında kurulmuş bir şirket. Yani sektöre yabancı değil. Marka adını “Çin Malı” anlamına geliyor yani Çin menşeili bir şirket ancak zaman içinde birçok ülkede şubeler açarak çok uluslu bir şirket haline gelmiş. Huwaei o kadar başarılı bir şirket haline gelmiştir ki; 2018 yılı itibariyle toplam çalışan sayısı 190.000’i aşmıştır ve 2019 yılı itibariyle net değeri 122 milyar doları aşmıştır.

2019 yılının başlarında Trump’ın ateşlediği fitille Huwaei ambargosu ABD’de resmen başlatıldı. Sebebi ise Huwaei şirketinin kullanıcıların gizli verilerini toplayarak bunu Çin hükümeti ile paylaşmasıydı. Bununla ilgili en sağlam argüman olarak da Huawei’ye doğrudan Çin devlet güvenlik birimi tarafından finansman sağlanmasını gösteriyordu. Trump, 15 Mayıs’ta yayınladığı bir emirle bu işi bir adım daha ileri götürdü ve Huawei’yi ABD’de kara listeye alan kararı imzaladı. Google ile başlayan bu süreçte Qualcomm, Intel ve ARM da Huawei ile olan işbirliklerini sonlandırdıklarını açıkladılar. Microsoft da sessiz sedasız Huawei bilgisayarları mağazalarında satmayı durdurdu. Ancak bu ambargo Huawei’yi çok çalışmaktan geri durdurmadı. Huwaei 2019 yılından beri üstünde uygulanan tüm ambargolara inat 2020 yılının son günlerine girdiğimiz bu Aralık ayının 23’ünde Nova 8 serisini tanıtacak ve bundan sonra piyasaya sunacak.

huawei

Huawei Tasarımında Dİkkat Çeken Detaylar

Dikkatimizi çeken ilk şey dört kamerasının bulunduğu ve delikli ekran tasarımını kullandıkları oldu. Telefon genel olarak kavisli bir şekilde dizayn edilmiş. Kamera yuvaları da bu şekilde kavisli oval şeklinde. 120 Hz ekranı olacağı ise paylaşılan posterde belirtiliyor. Şu ana kadar tasarladıkları telefonların en fazla 90 Hz olduğunu düşünürsek büyük bir yeniliğe gitmiş gibi görünüyorlar. Nova 8 Pro’nun 64 MP ana kamerası olacak. Ön tarafta ise 32 MP çözünürlük sunan bir kamera yer alacak.

Telefonun tasarımı, Samsung’un s8 s9 serileri gibi ince ve kavisli olması en önemli detaylardan biri. Huawei daha narin ve yuvarlak hatlı bir telefon dizayn etmeye çalışmış. Şimdilik sadece yayınladıkları görüntüye istinaden bu yorumları yapabiliyoruz. Şimdiden 23 Aralık’ı merakla bekliyoruz. Detaylar belli olunca sizlerle paylaşıyor olacağız.

Related Posts

Yorum Bırakın...