Google Fotoğraflar Sınırsız Depolama Alanı Sona Eriyor

by teknohall
Google Fotoğraflar Sınırsız Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar, çıkışından itibaren altı yıl içinde gelişerek  bu günlere geldi.  Evet, platformun en cazip tekliflerinden biri olan Google fotoğraflarının ücretsiz ve sınırsız depolaması kullanımdan kaldırılıyor. Ancak bu, Google’ın sunduğu diğer tüm önemli araçları etkilemiyor. Aksine hala en iyi şekilde faydalanmaya devam edebilirsiniz. Sadece bilmeniz gereken bazı detaylar var.

Google Fotoğraflar Sınırsız Depolama Ne Zaman Sona Eriyor?

Google bu değişiklik hakkında çok netti. Ancak şirket tüm kullanıcıların sınırsız depolama hakkının ne zaman sona ereceği konusunda kesin bir tarih belirlememişti. Öte yandan her bir kullanıcı için kademeli olarak devam edeceğini kendi Bloğunda açıkladı. Gönderi şu şekildeydi:

“1 Haziran Salı günü bu değişikliği uygulamaya başlayacağız. Böylece, yedeklediğiniz tüm yeni fotoğraflar ve videolar, her Google Hesabıyla birlikte verilen 15 GB’lık ücretsiz depolama alanına veya Google One üyesi olarak satın aldığınız ek depolama alanına dahil edilecek.”

Ne Kadar Depolama Alanınız Var?

İleriye dönük Google Fotoğraflar hakkında bilmeniz gereken ilk şey, ne kadar depolama alanınız olduğudur. Varsayılan olarak, her Google hesabı 15 GB ücretsiz depolama alanıyla birlikte gelir . Bu depolama, Fotoğraflar, Gmail, Drive ve diğer tüm Google ürünleri arasında dağıtılır. Şimdi, Fotoğraflar’ı yıllardır kullanıyorsanız bu size sınırlayıcı gelebilir. Ancak burada iyi olan şey, hesabınız için sınırsız depolama alanı sona erdiğinde bu sayının sıfırlanmasıdır.

1 Haziran’dan önce yüklenen fotoğraflar depolama alanınıza dahil etmeyin

Bu tarihten önce yüklenen tüm fotoğraflar (çoğu insan için 1 Haziran) yeni sınırların tamamen dışındadır. Bu fotoğraflar asla depolama limitiniz içinde sayılmaz.

15 GB sizin için yeterli değilse Google One planları size ek depolama alanları sunuyor.  5.79TL karşılığında 100GB, 11.59TL karşılığında da 200GB  depolama alanını satın alabiliyorsunuz. Ayrıca, 2TB  için 28.99 TL  seçenekleri var. Depolama alanı planlarının hepsi, tüm bir yıl için bir kerede ödeme yaptığınızda size %16 veya daha fazla indirimler sunuyor. Bu depolama alanlarını, aile Google hesapları arasında paylaşılabiliyorsunuz. Ayrıca daha hızlı destek, telefonunuz için VPN ve Google Store’da geri ödeme gibi net ek avantajlar da elde edilebiliyorsunuz.

Google Fotoğraflar Depolama Planı

‘Depolama Tasarrufu’, yer açmak için fotoğrafları sıkıştırır

İster Android ister iOS olsun, akıllı telefonunuzdan Google Fotoğraflar’a yapılan yedeklemeler iki farklı şekilde  gerçekleştiriliyor. Birincisi Orijinal kalitededir. Bu, adından da anlaşılacağı gibi, resmi tam boyutunda yedekler, sıkıştırma yapmaz. Çekimleri mümkün olan en iyi kalitede korumak istiyorsanız, kesinlikle gidilecek yol budur. Ancak depolama alanınız biraz daha hızlı tükenecektir.

Alternatif olarak, Depolama Tasarrufu katmanı, her çekimi 16 MP boyutunda sıkıştırır. Yerden tasarruf etmek için çekimin kalitesinden alır. Bunun fotoğrafın kalitesi üzerinde gözle görülür bir etkisi vardır. Ancak aynı zamanda kaliteyi tamamen yok etmediğini de söyleyebiliriz.  Fotoğraflar bir megabaytın altına indirilir. Bu, hesabınızda saklayabileceğiniz fotoğraf sayısını artırmada büyük bir etkiye sahiptir.

Android için Google Fotoğraflar uygulamasında, bu ayarı Profil resmi > Fotoğraf Ayarları > Yedekle ve Senkronize Et > Yükleme boyutu altında bulabilirsiniz.

Mevcut bir Google Pixel akıllı telefonunuz varsa, akıllı telefonunuzun ömrü boyunca “Depolama Tasarrufu” katmanı sınırsızdır. Bu , sınırsız tam kaliteli yedekleme alan orijinal hariç, şimdiye kadar piyasaya sürülen her Pixel cihazı için geçerlidir. 

Google Fotoğraflar Bulanık Fotoğrafları ve Ekran Görüntülerini Silin

Özellikle iPhone’larda ve Samsung telefonlarda, Google Fotoğraflar her resim için yedekleme yapıyor. Bu, bulanık çıkan çekimleri veya asla saklamayı düşünmediğiniz ekran görüntülerini de içerebiliyor. Ancak merak etmeyin bunu düzeltmenin kolay bir yolu var.

Google Fotoğraflar depolama yönetimi sayfasından kitaplığınızı oluşturan görebilirsiniz. Google, fotoğrafları kolay “İnceleme ve Silme” için üç ana kategoriye ayırır Büyük fotoğraflar ve videolar için bir bölüm, “ bulanık fotoğraflar ” ve ekran görüntüleri için bölümler. Hangi fotoğrafların hangi bölüme dahil edildiğini görmek için herhangi bir bölüme tıklayabilirsiniz. Sonrasında da isterseniz bunları kitaplığınızdan silebilirsiniz.

Google One Depolama Yönetimi

Belirtildiği gibi, Google Fotoğraflar’ın ileride alacağı depolama alanı, Google hesabınızın geri kalanının kullandığı depolama alanıdır. Bu nedenle, Gmail’deki e-postalar ve Drive’daki dosyalar toplam olarak sayılır. Sonuç olarak, tüm hizmetlerle dağınıklığı azaltabilirsiniz. Böylece resimleriniz ve videolarınız için yer açabilirsiniz.

Google One, tek bir konumdan Gmail, Drive ve Fotoğraflar arasında dağınıklığı ortadan kaldırmak için kullanışlı bir sayfaya sahiptir. Çöp kutusundaki silinmemiş öğeleri, artık ihtiyacınız olmayan büyük e-posta eklerini görebilirsiniz. Google, hizmet aracılığıyla gerçekten oynatılamayan ya da görüntülemeyen fotoğraflar’a yedeklemiş olabileceğiniz dosyaları bile tanımlayabilirsiniz.

Google Fotoğraflar ‘da Ne Kadar Depolama Alanına İhtiyacınız Var?

Google Fotoğraflar’da gelecekle ilgili en önemli sorulardan biri, gerçekte ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olduğudur. Ortalama bir akıllı telefon resmi, kullandığınız telefona, kalite ayarlarına ve fotoğrafın konusuna bağlı olarak yaklaşık 2MB ila 6MB boyutundadır. Ortalama 4MB kullanarak, videolar hariç herhangi bir şey için ödeme yapmanız gerekmeden önce bu yaklaşık 3.700 fotoğraf demektir. Bunlar, açıkçası, çok daha fazla depolama alanı tüketecek ve bu kadar kolay sıkıştırılamayacak.

Neyse ki, Google bu süreci inanılmaz derecede kolaylaştırıyor.  Google, geçmişinize bağlı olarak depolamanızın doğrudan  depolama yönetimi sayfanızda bunu tahmin ediyor. Benim durumumda, Google, 2 TB planımın,  en az dört yılda dolacağını ön görüyor.

Related Posts

Yorum Bırakın...