İkinci El Telefonlarda Garanti Dönemi Başlıyor

by teknohall
akilli-telefon-garanti

Türk Standartları Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışma ile birlikte akıllı telefonlarda garanti şartları değiştirildi. Önceki dönemde, sadece sıfır telefon ve tabletlerde uygulanan garanti kapsamı genişletildi ve ikinci el telefonlar ve tabletler değişiklik kapsamına alındı.

akilli-telefon

Akıllı Telefon Piyasasındaki Fiyat Artışı Garanti Kapsamını Değişime Zorladı

Özellikle son dönemlerde sıfır akıllı telefonların fiyatlarındaki artış ile birlikte ikinci el talebi ciddi bir yükseliş gösterdi. İnsanlar sıfır akıllı telefonu alamayınca bu defa daha uygun fiyatlı çözümlere yöneldi. Sıfır akıllı telefon veya tablet alamayan insanlar daha uygun fiyatlı, temiz ve sorunsuz ikinci el elektronik cihazlara yöneldi. İkinci el elektronik cihazlarda garanti uygulanmaması da, piyasalarda ciddi krize neden oldu.

Bu bağlamda, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde düzenlenen “Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) 60. Olağan Kurul Toplantısı”na katıldı. Bakan Pekcan, toplantı sonrası şu açıklamalrı yaptı “Mevcut durumda, özellikle ikinci el cep telefonu piyasasında kayıt dışılığın ve güvensizliğin söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu durumu ortadan kaldırmak, tüketicilerin güvenli bir şekilde ve sıfır ürünlere nazaran daha düşük maliyetle bu ürünleri satın almalarını sağlamak istiyoruz. Hazırladığımız Yönetmelik taslağı, ülkemizde “yenilenmiş ürün” sisteminin yasal altyapısını oluşturacak. Bu sayede, tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli bir şekilde hareket edebilecek. Satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında da garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.”

akilli-telefon-garanti

Yenileme Merkezleri Aracılığı İle Garanti Süreleri Belirlenecek

Bakan Pekcan, bu çerçevede kullanılmış cep telefonu ve tabletlerin Bakanlıkça onaylı yenileme merkezleri tarafından belirli bir standarda göre yenilenebileceğine ve sertifikalı bir şekilde tekrar satışa sunulabileceğine dikkat çekti. Ticaret Bakanlığından “yenileme yetki belgesi” alarak faaliyette bulunacak olan yenileme merkezlerinin, tüketicilerden kullanılmış ürünleri almak ve yenilenmiş ürünleri satmak üzere kendilerine bağlı çalışan alıcı ve satıcı kanalları oluşturabileceğini anlatan Bakan Pekcan, “Yenilenen ürünlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında “yenilenmiş ürün” ibaresine yer verilerek satışa sunulması ve ayrıca bu ürünlere en az 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak“ aktarımında bulundu.

Özetle; sıfır akıllı telefon veya tablet almakta zorlanan, bunun yerine ikinci el seçeneklerden yana tercihini kullanmak isteyenler, yenileme merkezlerinin garanti şartlarını uyguladığı ikinci el ürünleri tercih edecek. Böylece, ikinci el elektronik eşya alsa bile, garanti şartlarından faydalanabilecek.

Related Posts

Yorum Bırakın...