NASA, Venüs için 2 Yeni Görev Seçti

by Ayse Genc
nasa

NASA ‘nın Keşif Programı, bilim insanlarına ve mühendislere kendi gezegen bilimi misyonlarını tasarlama ve potansiyel olarak uzay ajansı tarafından finanse edilmeleri için bir şans sunuyor. Bu tür iki görev yeni seçildi ve ikisi de güneş sistemimizdeki en sıcak gezegene bir geziyi içeriyor: Venüs.

Venüs’ün özellikleri, uzak geçmişte bir noktada güneş sistemindeki ilk yaşanabilir dünya olabileceğini, ancak daha sonra bir cehenneme dönüştüğünü gösteriyor. Hepimiz nedenini bilmek isteriz ve NASA, bu soruyu yanıtlamaya yardımcı olabilecek iki projeye yaklaşık 500 milyon dolarlık geliştirme fonu veriyor. Bu projeler DAVINCI+ ve VERITAS olarak adlandırılıyor. Her iki görev de Venüs’ün nasıl cehennem benzeri bir dünya haline geldiğini anlamamıza yardımcı olacak.

DAVINCI+ (Derin Atmosfer Venüs Asil Gazlar, Kimya ve Görüntüleme Araştırması) iki temel hedefe sahiptir: İlki “Nasıl oluştuğunu ve geliştiğini anlamak için Venüs’ün atmosferinin bileşimini ölçmek ve ayrıca gezegenin bir okyanusu olup olmadığını belirlemek”. Diğeri ise “Venüs’ün plaka tektoniğine sahip olduğunu düşündüren, Dünya’nın kıtalarıyla karşılaştırılabilir olabilecek, “tessera” olarak bilinen Venüs’teki benzersiz jeolojik özelliklerin ilk yüksek çözünürlüklü resimlerini döndürmek.”

VERITAS (Venüs Emisivite, Radyo Bilimi, InSAR, Topografi ve Spektroskopi), “gezegenin jeolojik tarihini belirlemek ve neden Dünya’dan bu kadar farklı geliştiğini anlamak için” Venüs’ün yüzeyini haritalamayı amaçlıyor. Ayrıca, “büyük ölçüde bilinmeyen kaya türünü haritalamak için Venüs’ün yüzeyinden gelen kızılötesi emisyonları haritalayacak ve aktif volkanların atmosfere su buharı salıp salmadığını belirleyecek.”

Venüs için NASA ‘yı Yaklaşık 7 Yıl Beklememiz Gerekiyor

NASA

NASA’nın bilimden sorumlu yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, “NASA’nın 30 yılı aşkın süredir ziyaret etmediği bir gezegeni yoğun bir şekilde keşfederek, gezegen bilimi programımızı hızlandırıyoruz” dedi. “NASA’nın uzun yıllar süren misyonlar ve teknoloji programları boyunca geliştirdiği ve rafine ettiği en son teknolojileri kullanarak, Dünya benzeri bir gezegenin nasıl bir sera haline gelebileceğini anlamak için yeni bir Venüs on yılına giriyoruz.”

NASA’nın 2028 ile 2030 arasında bir noktada fırlatmaya hazır olacağını tahmin etmesiyle birlikte, bu görevlerin başlamasından önce biraz beklememiz gerekiyor. NASA ayrıca her görevde bazı teknoloji gösterilerini dahil etmeyi planlıyor. DAVINCI+, Goddard tarafından inşa edilen ve “serbest biçimli optiğe dayalı yeni bir alet kullanarak ultraviyole ışığın yüksek çözünürlüklü ölçümlerini yapacak” Kompakt Ultraviyole – Görünür Görüntüleme Spektrometresini (CUVIS) taşıyacak. VERITAS, JPL tarafından inşa edilen Deep Space Atomic Clock-2’yi taşıyacak. Bu ultra hassas bir saat sinyali üretecidir. NASA, teknolojinin “sonuçta otonom uzay aracı manevralarını etkinleştirmeye ve radyo bilimi gözlemlerini geliştirmeye yardımcı olacağını” umuyor.

Okumak isteyebileceğiniz Diğer Yazılarımız;

Related Posts

Yorum Bırakın...