Türkiye’deki Youtube Trendleri Analizi Açıklandı

by teknohall
turkiye-youtube

Youtube, günümüzde en çok ziyaret alan online video paylaşım ve izleme platformu. Tarihler 15 Şubat 2005’i gösterdiği günlerde, 3 eski Paypal çalışanı tarafından kurulmuştur. Kasım 2006’da Google tarafından 1,65 milyar dolara satın alındı. Zaten pandemiden önce de milyonlarca kullanıcısı olan ve sık ziyaret edilen web sitelerinde ilk üç sıradan asla inmeyen Youtube, 2020 yılını pandemi ile geçirdiğimiz dönemde deyim yerindeyse ziyaret trafiği rekoru kırdı diyebiliriz.

turkiye-youtube

Youtube Trendleri Türkiye Analizi Raporu

YouTube, ‘YouTube Kültür Trendleri Raporu’nu yayınladı. Söz konusu rapor, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20’den fazla ülkede son bir buçuk yılda Koronavirüs pandemisinin video içerik izleme alışkanlıklarına etkisini ortaya koyuyor. Bu ülkeler arasında Türkiye’nin izleme alışkanlıklarına dair analiz de var. Cannes Lions 2021 etkinliğinde yayınlanan rapor tüm dünyadan yüzlerce videonun analizine, 20’den fazla ülkede Ipsos tarafından yapılan anketlere ve endüstri uzmanlarıyla yapılan görüşmelere dayanıyor. Rapordan elde edilen öne çıkan noktalar şu şekilde:

Türkiye’de görüşülen katılımcıların yüzde 92’si son 12 ayda en az bir canlı yayın izledi.

 • Son 12 ayda online video içeriği izleyenlerin oranı yüzde 92, online video içerik paylaşanların oranı ise yüzde 80.
 • Katılımcıların yüzde 63’ü insanlarla iletişim kurmak için ayda en az bir kez video izliyor.
 • Yüzde 92’si öğretici içeriğe sahip videoları ayda en az bir kez ya da daha fazla sıklıkta izliyor.
 • YouTube içeriğini TV üzerinden ayda en az bir kez başkalarıyla birlikte aynı odada TV üzerinden izleyenlerin oranı yüzde 73.

youtube-trend

Kültür Trendleri Raporu’nda Dikkat Çeken Diğer Bilgiler

 • İnsanların yüzde 85’i geçen 12 ay içinde birliktelik duygusu yaratan bir canlı yayın izledi.
 • 2020 yılında “Benimle” videoları gibi eşzamanlı içerikler tüm dünyada 2 milyardan fazla kez izlendi.
 • Başkaları ile aynı odada TV ekranında YouTube içeriği izleyenlerin oranı yüzde 67.
 • İnsanların yüzde 79’u başkalarıyla birlikte YouTube seyrederken daha derin bağlantılar kurduklarını söylüyor.
 • İnsanlar, içerik üreticilerinin sahici benlikleriyle var oldukları ve kendileri için önemli olan konular hakkında konuştukları, izleyicilerle daha derin bir bağlantı kurdukları YouTube’da daha çok ilgili içerikler arıyor ve bu içeriklerle daha fazla etkileşim kuruyor.
 • Örneğin bu ilgili formatlar, satrancın yeniden markalaşmasına da yardımcı oldu. Satrançla ilgili içeriklerin izlenmesinde geçen yıl dünya çapında %100’ün üzerinde artış oldu.

youtube

 • Ek olarak, insanların %82’si ayda en az bir kez bir şeyi nasıl yapacaklarını öğrenmelerine yardımcı olacak videolar izledi.
 • ASMR (autonomous sensory meridian response) videoları ilgi çekerken, video podcast’ler (İnsanların yüzde 51’i son 12 ayda en az bir video podcast izledi) ve ses öncelikli ya da oyunlardakine benzer sinematik birinci şahıs videoları gibi diğer duyusal formatlar ortaya çıktı.
 • Örneğin, Minecraft oyunundaki “Dream SMP” (survival multiplayer) sunucusunun videoları, Mayıs 2020’den itibaren 1 milyardan fazla izlenme ile son altı ayın en popüler eğlence fenomeni haline geldi.
 • Video ‘meme’ ve trendlere katılımcı olmak, aynı zamanda popüler ve sürükleyici bir sosyal eğlence biçimi haline gelmiş durumda. Güney Afrika’da başlayan ve İsveç’teki sağlık çalışanları arasında bir hit haline gelerek 600 milyonun üzerinde izlenen Jerusalema challenge gibi dans trendleri büyük ilgi topladı.

Related Posts

Yorum Bırakın...