Windows 11 Ücretsiz Yükseltme Olacak Ama Sistem Gereksinimleri Artıyor

by teknohall
Windows 11 ücretsiz mi?

Perşembe günü, Microsoft yaklaşmakta olan Windows 11 işletim sistemini resmi olarak tanıttı ve donanımın sistem gereksinimlerini karşıladığı sürece bu tatil sezonunda Windows 10 PC’ler için ücretsiz bir yükseltme olarak geleceğini söyledi. 

Yeni işletim sistemi aslında Windows 10’un temel sistem gereksinimlerinden daha fazla bilgi işlem gücü gerektiriyor. Ancak belki de en büyük engel , oturum açma bilgilerinizi depolamak için tasarlanmış Güvenilir Platform Modülü 2.0 (TPM) adlı bir güvenlik yongasına duyulan ihtiyaçtır . 

Her bilgisayarda çip bulunmayabilir. Ve makineniz çalışıyorsa, muhtemelen onu açmanız gerekecektir. 

Bilgisayarınızın Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını öğrenmek için Microsoft’un PC Health Check uygulamasını indirebilirsiniz . Uygulamayı yeni oluşturulmuş AMD destekli bir bilgisayarda çalıştırdım. Başlangıçta makinemin Windows 11’e yükseltmeye uygun olmadığını keşfettim. 

Windows 11 Ücretsiz Yükseltme Olacak Ama Sistem Gereksinimleri Artıyor

Bilgisayarımın BIOS ayarlarına girdiğimde Window 11 için uygun olmadığı gördüm ve TPM yongasını etkinleştirdim. Ancak bu ortalama bir bilgiye sahip kullanıcı için fazla teknik olabilecek bir süreç.  

Windows 11 Ücretsiz Yükseltme Olacak Ama Sistem Gereksinimleri Artıyor

Şirket, TPM gereksiniminin gerekçesini açıklamadı. Ancak bir blog gönderisinde Microsoft şunları söyledi: “Altı yıl önce Windows 10’u piyasaya sürdüğünden beri, PC alanında birçok donanım yeniliği oldu. Windows’un ilerlemesi ve en son yeniliklerden daha iyi yararlanabilmesi için modern PC’lerin temel sistem gereksinimlerini güncellememiz gerekiyor.” 

Windows 11 hala bilgisayarın 1 GHz veya daha yüksek bir işlemciye sahip olmasını gerektirir. 

Ancak teknik özellikler artık en az bir çift çekirdekli 64 bit çip veya çip üzerinde sistem SOC ihtiyacından bahsediyor . 

Öte yandan Windows 10, 32 bit işlemeyi destekler , ancak Microsoft bunu geçen yıl aşamalı olarak kaldırmaya başlamıştı. 

Windows 11 Ücretsiz Yükseltme Olacak Ama Sistem Gereksinimleri Artıyor

Diğer değişiklik hafıza.

Windows 11, en az 4 GB RAM ve 64 GB PC depolama alanı gerektirir; bu, Windows 10 için gereken 1 GB RAM ve 32 GB depolama alanına göre bir artıştır. 

Grafik ve ekran gereksinimleri de artıyor.

Windows 11’i çalıştırmak için PC’nin 2015’te piyasaya sürülen DirectX 12 ile uyumlu bir grafik kartına veya CPU’ya ihtiyacı var. Makinenin ayrıca en az 720p çözünürlüklü ekrana bağlı olması gerekiyor. Buna karşılık, Windows 10, en az DirectX 9 ile uyumlu bir GPU ve 800 x 600 piksel ekranlı bir ekran gerektiriyordu. 

Ücretsiz Windows 11 yükseltmesi, 2022’ye kadar devam edecek. Böylece tüketicilerin hemen yükseltme yapmasına gerek kalmayacak. 

Related Posts

Yorum Bırakın...