Fiber İnternet Yayılıyor: Artık Her Yerde Fiber İnternet Olacak

by teknohall
fiber-internet

Türkiye, fiber internetin büyük şehirlerde yaygın olmasına rağmen internet hızında dünya sıralamasında geri sıralarda yer alıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nın ‘Elektronik Sektör Raporu’na göre, Türkiye’nin dünya internet sıralamasında sabit hatlarda 176 ülke arasında 101’inci.

fiber-internet

Türkiye İnterneti Düşük Hızda Kullanıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), hem Türkiye’nin internet aboneliğine ilişkin hem de fiber ağa ilişkin verileri paylaştı. BTK’nın 2020 son çeyrek raporuna bakıldığında sabit abonelerin yüzde 75’i düşük hızda bakır altyapıdan hizmet alabiliyor. 16,7 milyon abone içinde eve ya da binaya kadar fiber interneti olan sadece 4 milyon abone var. TÜİK’e göre 24 milyon hane var. Bu durumda 20 milyon fibersiz hane bulunuyor.

Türk Telekom’un özelleştirildiği 2006 yılında fiber uzunluğu 110 bin kilometreydi. Geçen 15 yılda Türk Telokom’un 220 bin kilometrelik fiber yatırımı oldu. Türkiye’deki toplam fiber uzunluğu 425 bin kilometredir.

Türkiye’nin Güney Kore’yi yakalamak için 4 milyon Portekiz’i yakalamak için ise 7 milyon kilometre fiber döşemesi gerekmektedir.  Türkiye’nin, Dünya internet hızı sıralamasında mobilde 134 ülke arasında 58 sabit hatlarda ise 176 ülke arasında 101’nci sırada olması altyapının durumunu ortaya koymaktadır. Peki bu konuda iyileştirme yapılacak mı? Ne gibi geliştirmeler planlanıyor?

fiber

Fiber internet en küçük mahallelere bile yayılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, geçtiğimiz haftalarda “Bu yıl sonuna kadar Türkiye‘deki tüm mahallelerin yüzde 90‘ına fiber İnternet gelecek, 2023‘te ise yüzde 100 fiber İnternete ulaşılacak” ifadelerini kullandı. Bu konuda çalışmaları son hızda yürüttüklerini de ifade etmiş oldu.

Related Posts

Yorum Bırakın...