Opera GX İncelemesi: Oyuncular için Bir Web Tarayıcısı

by Ayse Genc
opera gx

Oyuncular için bir web tarayıcısı çıkaran tüm şirketler arasında Opera en mantıklısı. Opera, daha sonra endüstri standardı haline gelen ilginç özellikler sunarak kendisini rakiplerinden ayırıyor. Yıllar önce Opera, internette sörf yapmayan iki sistem olan Nintendo DS ve Wii için tarayıcılar geliştirdi. Opera GX tarayıcısı, oyunların performansına zarar vermeden oyun oturumlarını geliştiren araçlarla PC oyuncularını hedefliyor.

Bir tarayıcıda çalışan basit web oyunları sunmaktan bahsetmiyoruz. Donanımınızın son damlasına kadar güç alan üst düzey PC oyunlarını, AAA oyunlarını elinizde tutmaktan bahsediyoruz. Oyuncular için yardımcı bir tarayıcı olmak garip ve tartışmalı bir şekilde niş bir hedef olabilir, ancak bu, Opera GX’in başarıyla gerçekleştirdiği bir hedeftir.

opera gx

Opera GX ‘e Başlarken

Opera GX, hem Windows 10 hem de macOS üzerinde çalışır. Normal Opera tarayıcısı gibi, Opera GX de bir Android ve iOS uygulamasına sahiptir. 3.5MB yükleyiciyi indirdikten sonra tarayıcıyı başlatmak hiç zaman almaz. Opera GX hakkında muhtemelen ilk fark edeceğiniz şey estetiktir, “Evet, bu oyuncular için tasarlanmış bir tarayıcıdır” diye düşünebilirsiniz . Sandalyelerden farelere ve bilgisayar kasalarına kadar şirketler, ürünlerini sert, parlak neon renklerle kaplayarak oyun dostu olarak yansıtmayı sever. Opera GX’in arayüzü, 1980’lerde hayal edilen bir gelecek gibi, koyu arka planlar üzerinde renkli ana hatlarla yanıp söner. Farklı bir görünüm için Ultraviolet ve Purple Haze gibi farklı renk temaları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Opera GX’in görselleri, diğer bazı oyun merkezli yazılımlar kadar gülünç değil. Yine de Opera GX biraz şatafatlı. Web tarayıcılarımın görünmez olmasını ve web sayfasının merkezde olmasına izin vermesini seviyorum. Bu yüzden, içeriği çevreleyen sürekli teknik renkli simgeler dikkatimi dağıttı. Opera GX, ziyaret ettiğiniz tüm uyumlu web sitelerini varsayılan olarak Karanlık moda otomatik olarak çevirme seçeneği sunar. Karanlık sayfalar, tarayıcının renk şemasının geri kalanıyla çok daha iyi uyum sağlar, bu yüzden bu geçişi yapmanızı öneririm.

opera gx

Opera GX Ses Deneyimi

Opera GX, sadece görsel değil, aynı zamanda çok iyi bir ses deneyimine sahip olmanızı sağlar. Siz gezinirken, yaptığınız şeye göre dinamik olarak değişen bir elektronik ortam müziği çalıyor, video oyunu müziklerinin uzun süredir yaptığı bir şey. Bu inceleme üzerinde çalışırken (hızlıca notlar yazarak ve ekran görüntüleri alarak) arka plan müziği değişti ve daha yoğun hale geldiği görüldü. Sonra sakinleştikçe o da sakinleşti. Şık ve vokal olmadan müzik düşüncelerinizin önüne geçmiyor. Sessiz çalışmak istiyorsanız müziği kapatabilir veya ses seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Mountain Dew benzeri dış cephesine alıştıktan sonra, Opera GX’i normal, modern bir web tarayıcısı olarak kullanmakta hiçbir sorun yaşamazsınız. Normal Opera tarayıcısı gibi, WebXPRT 3 hız testinde 193 puan aldı. Opera GX, HTML5test uyumluluk testinde 555 üzerinden 523 puan aldı. Bu sayılar ne kadar yüksek olursa o kadar iyi ve Opera GX’in hızlı ve web dostu özellikleri Firefox (205, 491), Google Chrome (182, 528) ve Microsoft Edge (179, 535) gibi rakiplerine karşı iyi bir performans sergiliyor.

Hızlı Arama Başlangıç ​​Sayfası

Hızlı Arama başlangıç ​​sayfası, oyuncu odaklı yeniden tasarlandı. Sayfa, bir arama çubuğu ve önerilen web sitelerinin yanı sıra, seçtiğiniz platformlarla özelleştirebileceğiniz bir oyun haber akışı ve çıkış tarihi takvimi sunar. Resim içinde resim video açılır penceresiyle ücretsiz oyunlara göz atabilir veya fragmanları izleyebilirsiniz.

Veri toplama ağı dışında yaşamak istiyorsanız, gizliliği korumak için GX’in yerleşik VPN’sini ve reklam engelleyicisini çalıştırın. VPN sizi Amerika, Asya veya Avrupa’ya bağlar. Siberpunk yaşam tarzınızı tamamlamak için kripto para cüzdanınızı yönetmek için telefonunuzu tarayıcıya bağlayın.

Düzenleme araçlarınız sadece yeni sekmeler ve pencereler açmanın ötesine geçer. Doğrudan kenar çubuğundan aradığınız sayfalarla farklı temalı Çalışma Alanları oluşturun, kaydedin ve bunlara hızla erişin. Ayrıca Facebook Messenger, Twitter ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarını doğrudan kenar çubuğuna entegre edebilirsiniz. Opera GX, indirmelerinizi dosya türüne göre düzenler ve başka bir menü açmanıza gerek kalmadan e-postalara hangi son dosyaların ekleneceğini akıllıca önerebilir.

Opera GX Uzantıları

opera gx

Uzantılar ekleyerek Opera GX’in gücünü daha da artırabilirsiniz. Varsayılan olarak Reader Görünümü yoktur, ancak bulduğum uzantı iyi çalışıyor. Ayrıca ilginç makaleleri daha sonra kaydetmek için Cep uzantısını kullanıyorum. Adres çubuğunda sayfalara yer işareti koyabileceğiniz ve ekran görüntüsü alabileceğiniz uzantı düğmeleri görünür.

Bu özellikler reklamı yapıldığı gibi çalışır ve tek tek çok basittir. Ama gerçekten etkileyici olan bunların sayısı. Eğer bir şey varsa, bu ezici. Belirli özelliklere erişmek için nereye gitmem gerektiğini her zaman hemen bilmiyordum, çünkü potansiyel olarak tıklanacak çok şey var. Neyse ki, genellikle aynı özelliklere birden fazla farklı bölümden erişebilirsiniz, bu nedenle hangi yolu seçerseniz seçin, sonunda sizi gitmek istediğiniz yere götürecektir. Şüphe duyduğunuzda, Ayarlar’da arama yapın.

Oyun Sırasında Göz Atma

Modern tarayıcılar çok değerli hafızayı toplayabildiğinden, bir PC oyunu oynamadan önce bir tarayıcıyı kapatmak, performansı artırmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Opera GX’in oyunculara en özel özellikleri, tarayıcıyı olabildiğince göze batmayan hale getirmekle ilgilidir. Opera GX, olası performans sorunlarını belirlemenize yardımcı olacak birçok veri ve bunları düzeltmeye yönelik araçlar sunar. Bu, Chrome’un da sahip olduğu bir özellik olan tarayıcının kendisinde yerleşik bir görev yöneticisine sahip olmasına benzerdir. Bilgisayarınızı hızlandırmak için gereksiz tarayıcı dosyalarını temizleyin. Dizüstü bilgisayarda oyun oynarken pil ömrüne öncelik verin. En çok kaynağı tüketen sekmeleri bulun ve kapatın. Aynı sekmeleri hem Opera GX hem de Chrome’da açıldığında ve herhangi bir ince ayar yapılmadığında da Opera GX bellekte yaklaşık yarısı kadar yer kapladığı anlaşıldı.  Ayrıca CPU, RAM ve ağ bant genişliği kullanımı için kesin yüzde sınırları belirleyebilirsiniz. Tarayıcı hızından ve performansından fedakarlık edecek, ancak gerçekten önemli olan şey için alan kazanacaksınız: video oyunları.

Oyun Performansı

Testlerde Opera GX, oyun performansına diğer tarayıcılar kadar zarar vermediği anlaşıldı. Bazen performans hiç düşmediği saptandı. Ve tarayıcıyı aynı anda çalıştırırken etkilenen oyunlarda, son yenilebilir böcek macerası Bugsnax gibi, en katı bellek sınırlarını uyguladıktan sonra da marjinal kare hızı iyileştirmeleri görüldü. Oyun dostu başka bir tarayıcı arıyorsanız, Vivaldi (en sevdiğimiz alternatif web tarayıcılarımızdan biri ve Opera’nın yaratıcılarından biri tarafından yapılmıştır), Chroma renk aydınlatmasını ziyaret ettiğiniz web sitesiyle senkronize etmek için Razer ürünleriyle birlikte çalışır. Muhtemelen, zevkinize bağlı olarak iyi veya kötü olan Opera GX’ten bile daha vahşi görünüyor.

Vivaldi ayrıca yeni bir güncelleme ile tarayıcının içine yerleştirilmiş retro, siberpunk, arcade oyunu Vivaldia’yı piyasaya sürdü. Örneğin Chrome’un dinozor oyunu Easter Egg’den daha karmaşık ve görsel olarak çarpıcı olan Vivaldia, çevrimdışı çalışıyor ve hatta kontrolör desteğine sahip. Vivaldi’nin performans özellikleri ve başlangıç ​​sayfaları, oyuncuları Opera GX kadar agresif bir şekilde hedeflemeyebilir, ancak oyuncular yine de Vivaldi’nin gizlilik özelliklerinden, gezinme kısayollarından, açılır videolardan ve sekmeleri düzenlemenin ve görüntülemenin çeşitli yollarından faydalanır.

Mobilde Opera GX

Başlangıçta Opera GX’i mobil bir sürümü olmadığı için eleştirildi, ancak artık oyun tarayıcısının keyfini hareket halindeyken Android veya iOS uygulaması ile de çıkarabilirsiniz. iPhone 12 ile test edildiğinde uygulamayı ilk başlattığınızda, masaüstü versiyonunda göreceğiniz aynı saçma renkler olan görsel temanızı seçebilirsiniz. Yaklaşan oyunlara, haberlere ve fırsatlara göz atabilmeniz için ana sayfada Hızlı Arama bulunuyor. Ayrıca reklamları ve açılır pencereleri engelleyebilir ve kötü niyetli kişilerin telefonunuzu gizlice bir kripto para madenciliği için cihazına, eğer varsa bir siberpunk tehdidine dönüştürmesini önleyebilirsiniz.

Mobil cihazlarda Opera GX, iki farklı gezinme stili sunar. Standart arayüz, tüm seçenekleri altta statik bir sıraya yerleştirir. Hızlı Eylem Düğmesi, radyal bir gezinme menüsünü getirmek için tuttuğunuz ekranın altına tek bir düğme koyar. Bu sonuçta daha hızlı olabilir ve dokunsal geri bildirim iyi hissettirir, ancak bunu daha az sezgisel buldum.

Belki de en şık mobil özellik Flow’dur. Flow’u kullanarak mobil Opera GX tarayıcısını masaüstü tarayıcıyla senkronize edebilirsiniz. Sadece masaüstü QR kodunuzu tarayın. Senkronize edildikten sonra Flow, bir cihazdaki sekmeleri başka bir cihazda görüntülemenize ve telefonunuzla bilgisayarınız arasında notları ve dosyaları (10MB’a kadar) paylaşmak için kendinizle bir sohbet penceresi açmanıza olanak tanır.

Okumak isteyebileceğiniz diğer yazılarımız;

Google Görsel Arama Nasıl Yapılır?
IP Adresi Nedir? IP Adresi Nasıl Bulunur?
Tarayıcı Önbelleğini Temizleme Nasıl Yapılır?
Tarayıcı Karşılaştırması 2021: Hangi Tarayıcıyı Tercih etmeliyiz?

Related Posts

Yorum Bırakın...