Firefox 109 Güncellemesi Yeni Özellikler Nelerdir?

by Merve Taş
Firefox 109 Güncellemesi Yeni Özellikler Nelerdir?

Firefox 109 Güncellemesi Yeni Özellikler Nelerdir?

Firefox 109 Güncellemesi Yeni Özellikler Nelerdir?

Firefox 109 Güncellemesi yeni özellikleri nelerdir? Mozilla, uzun bir süre önce WebExtentions API’yi Firefox’a entegre etmişti. WebExtentions API sayesinde Chrome’daki uzantıların Firefox’ta da çalışabilmesini sağladı. Firefox 109 , uzantı desteği ile bambaşka bir boyut kazanıyor.

Google 2020’nin son aylarında Manifest V3 olarak adlandırılan Chrome’daki uzantıların bulunduğu yeni bir tarayıcı hazırlamaya başlamıştı. Bu tarayıcıda bulunan uzantılar daha güvenli halde çalışır ve daha az kaynak tüketir; bu yüzden bu zamana kadar kullandığımız en farklı tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor. Bazı API’ler Manifest V3’te kaldırıldı ve uBlock, Origin gibi reklam önleyiciler kaldırılarak daha güçlü alternatifleri getirildi. Geçtiğimiz aylarda Google, eski Manifest V2 uzantılarının Chrome’dan kaldırılmasına yönelik alınan kararı ertelemişti.

Firefox 109’taki en önemli yenilik, Manifest V3 uzantılarının destek olarak kullanılabilmesi. Bunun yanı sıra, Firefox 109’da HTML tarih ve saati girmek için klavye ile gezinme desteği getirildi. Colorways kaldırıldı. Saptanan bazı güvenlik açıkları düzeltildi. Mac’te alınan bazı hatalar kaldırıldı.

İşte böyle! Ne diyorsunuz, beğendiniz mi? Sizin en sık kullandığınız internet tarayıcınız Mozilla Firefox mu, Google Chrome mu? Sanıyoruz ki birçoğunluk bu soruya Google Chrome olarak cevap verecektir fakat yine de Mozilla Firefox kullanımı da oldukça fazla! En güncel gelişmeleri öğrenmek için her gün web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...