Internet Explorer Resmi Olarak Kapandı!

by Merve Taş
internet explorer

Internet Explorer resmi olarak kapandı! 27 yıllık hayatına son veren Internet Explorer artık aramızda olmayacak.

Güle Güle Internet Explorer

Bilgisayar çağını başından yakalayan bir nesil, Internet Explorer’ın gidişine üzgün… Bilgisayarla ve daha da önemlisi internetle tanıştığımız ilk anlarda kullanmaya başladığımız Internet Explorer, an itibariyle resmi olarak kapatıldı.

Hızlı değildi, çok yavaştı… Hatta o kadar yavaştı ki, senelerdir hakkkında binlerce meme yapıldı… O tüm bunlara rağmen hayatta kalmaya başardı, hala ana tarayıcı olarak kendisini kullanmamızı önermeye devam etti ve bir insan ömrü kadar -yaklaşık otuz yıl- hayatta kaldı.

Tüm bunlara rağmen, direnişi yeterli gelmemiş olacak ki 27 senelik ömrünün sonuna geldi. Uzun süredir Explorer yerine Edge kullanılıyordu fakat Explorer’ın varlığı hala devam ediyordu. Güvenlik önlemlerinde geride kalması, çağı yakalayamaması, adeta bir kağnı hızında olması gibi etkenlerden dolayı 27 senelik hayatının sonuna geldi.

Internet Explorer Tarihçesi

Doğuş Anı

Internet Explorer tarihçesi hakkkında bir fikriniz var mı? Explorer, 1995 yılında Windows’un içinde yer alarak hayatımıza girmişti. İlk internet deneyimimizi yaşamamızı sağlayan Explorer, Firefox’un 2002 yılında hayatımıza girmesine kadar altın çağını yaşadı.

Ölüm Anı

Explorer’ın toplamda 11 sürümü piyasaya sürüldü. Her sürümde farklı özellikler eklendi ve rakiplerindeki birçok özelliği yakalamaya çalıştı ancak bu çabalar maalesef sonuçsuz kaldı.

İnanılmaz yavaşlığı, 2000’li yıllarda kalan arayüzü gibi sebepler yüzünden kullanıcılarının son tercihi bile olmayan Explorer, yavaş yavaş popülaritesini kaybetti. Birçok güvenlik açığı sebebiyle de yaptığınız her hareketin tehlikeye açık olması da ekstra bir güven kaybı yarattı. Hatta konuyla ilgili Microsoft da Explorer’ın 25 yıllık bir teknolojiyle çalışan eski bir tarayıcı olduğuna yönelik açıklamaları da mevcut.

Bu noktada Amerika’da artık Explorer kullanılmamasına yönelik İç Güvenlik Bakanlığı sık sık açıklamalar yapmaktan çekinmiyordu. E o zaman, kapatılmasında geç bile kalındığını söylersek yanılmış olmayız.

Google versus Microsoft

Pazarın büyük payını %64 ile Chrome elinde tutuyor. Edge kullanımı hala %4 iken, Explorer %1’in altındaydı. Chrome’un 2008 yılında Google altyapısı ile tanıtılması ve o yıllardan beri katlanarak büyümesi Microsoft’un düşman kazanmasını sağladı.

Çünkü o yıllara kadar Firefox darbesi de almış olsa, Microsoft hala daha varsayılan tarayıcı olarak Explorer kullanımını öneriyordu ve bir nevi tarayıcı konusunda tekelleşmeyi amaçlıyordu.

Açık kaynaklı yazılımı ile güven kazanan ve durmadan gelişen Chrome, aynı zamanda macOS gibi farklı işletim sistemlerinde de kolaylıkla çalışıyordu. Edge ise, Chrome’un başlangıcından beri kullandığı Chromium açık kaynak koduyla çalışıyor. Bu gıpta edilen bir şey olsa da, hala Chrome yerine tercih edilmiyor. Chrome’un popülerliğini kaybetmemek için Google’ın elinden geleni yapacağı kesin, fakat bu noktada Edge ne kadar ilerleyebilecek? Yaşayıp göreceğiz!

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...