iOS 15 En Önemli Özelliği Odak

by teknohall
iOS 15 En Önemli Özelliği Odak

Geçen hafta WWDC21 açılış konuşması sırasında Apple, bu sonbaharda piyasaya sürülecek olan iOS 15 ‘in önizlemesini yaptı. Şirket FaceTime ve iMessage hakkında çok konuşmuş olsa da, yeni işletim sisteminin şimdiye kadarki en faydalı özelliği Odak. Peki ios 15 Odak özelliği nedir? Neler yapabilirsiniz?

iOS 15 Odak Özelliği Nedir?

Apple’a göre, “Odak, bir kullanıcının odaklanması gereken şeylere göre bildirimleri filtreleyen bir özelliktir.” Bu oldukça belirsiz tanıma rağmen, bu özellik her gün aldığımız bildirimlerin sayısına sınırlamalar getirmeye hizmet ediyor.

Odak Özelliği ile Neler Yapılır?

İş, uyku, kişisel beğeniler ve hoşlanmamalar, araba kullanma, oyun oynama ve diğer parametreler gibi bağlamı dikkate alan kişiselleştirilmiş öneriler aracılığıyla, sizinle etkileşime girmesine izin verilen kişilerden hemen hemen her şeyle “sınırlar” oluşturabilirsiniz.

 “Kişisel” odak modunu ayarlayın ve Twitter ve tüm e-posta bildirimleri dışında biraz boş zaman geçirmenin tadına varın. Sonra “Fitness” odak modunu kişiselleştirerek egzersiz yaparken kesintiye uğramaktan kurtulursunuz.

İşte Focus işlevinin en iyi iOS 15 özelliği ile oluşturabileceğiniz bazı odak modları:

  • Kimsenin size ulaşmasını istemediğinizde “Rahatsız Etmeyin” modu;
  • Gerekli olmadıkça egzersiz yaparken rahatsız edilmemek için “Fitness” modu ;
  • İş düşünmeden arkadaşlarınızla ve sosyal medya ile iletişimi sürdürebilmeniz için “Kişisel” mod;
  • Günün sonunda dinlenmeniz  için “Uyku”;
  • Ve gün boyunca kişiselleştirilmiş bir Ana Sayfa ve kullanışlı widget’larla dolu”İş” modu.

Odak’ta en güzel şey, bu günlük rutinin ötesine geçebilmeniz. Sadece araba sürerken, oyun oynarken ve hatta kitap okurken özel bir ayar oluşturabiliyorsunuz. Yaratıcı olmak istiyorsanız, müzik dinlerken, evinizi temizlerken, köpeğinizi gezdirirken, seyahat ederken ve çok daha fazlası için bir Odak modu ayarlayabilirsiniz.

İOS 15 ‘in bu özelliği, aynı zamanda, iPhone’unuzun alternatif bir görünümünü oluşturmanın en kolay ve en akıllı yolu. Elbette, Apple’ın, insanların izniniz olmadan modu değiştirmesini ve Uygulama Kitaplığına erişmemesini engelleyen bir şey uygulaması gerekir, ancak belki de bu sorulması biraz fazla.

iOS 15’in iPhone’unumuzu her zamankinden daha kişisel hale getirdiği bir gerçek. Apple, yalnızca insanların yaptığı her şeyin akıllı telefonlarında olduğunu kabul etmekle kalmamış, aynı zamanda gün boyunca, bildirim kirliliğini de kabul etmiş.

Related Posts

Yorum Bırakın...