Mac ‘inizde Virüs Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

by Ayse Genc
mac

Mac ‘inizde virüsten koruma yazılımına ihtiyaç olmadığını düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Büyüyen tehditler, macOS’lu olanlar da dahil olmak üzere tüm bilgisayarları virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı hassas hale getirdi. Apple’ın yazılımı geleneksel olarak cihazları koruma konusunda harika bir iş çıkarsa da başka bir savunma katmanı eklemek, daha fazla gönül rahatlığı için yararlıdır. Bilgisayarınıza virüs bulaştığına dair kesin işaretleri nasıl anlayabileceğinizi ve gelecekte bilgisayarınızı daha iyi korunmasını nasıl sağlayabileceğinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Mac ‘de Sorun Olabileceğine Dair İşaretler

Bilgisayarınız size bir şey söylüyor olabilir. Etkilenen bilgisayarlar, bir sorun olduğunu belirtmek için farklı kırmızı bayraklar verir. Bilgisayarınız muhtemelen her işareti göstermeyecek, ancak en azından birkaçını gösterecektir. Bunlar şunları içerir:

 Bir virüsün bilgisayarınıza girmiş olabileceğinin en açık işareti, normalden çok daha yavaş çalışmasıdır.

– Web tarayıcınızın ana sayfasındaki şaşırtıcı bir değişiklik, bir şeyler olduğunun başka bir işareti olabilir. Safari’deki yeni araç çubukları da bir sorun olduğunu gösterir.

– Beklenmeyen reklamlar veya ortaya çıkan güvenlik uyarıları başka bir işaret olabilir. Adware tıklamaları, tamamen tehlikeli olmaktan çok, sinir bozucudurlar. Ancak yine de savuşturulmaları gerekir.

– Mac ‘inizde dosyaları veya sistem ayarlarını açamamak, işlerin pek de doğru olmadığının önemli bir işaretidir.

Ne Yapabiliriz?

Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım olduğuna emin olduysanız, sorunu gidermek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. İlk adım, halihazırda kurulu bir virüsten koruma yazılım paketinizin olup olmadığına bağlıdır. Bunu yaparsanız, hemen bir sistem taraması yapın ve bir sorun tespit edip etmediğini görün. Yazılımın en son güncellemeyi kullandığından emin olun. Güncel değilse, yüklediğinizden emin olun. Kötü amaçlı yazılım algılanırsa, virüsten koruma yazılımı sağlayıcınızdan kaldırma yönergelerini izleyin.

Virüsten koruma yazılımı yüklü olmadan, uygulayabileceğiniz başka sorun giderme adımları vardır. Her birini gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. İlk olarak, Mac ‘inizdeki ‘Uygulamalar’ klasörünün içine bakın ve bilinmeyen yazılım başlıklarını arayın. Bu uygulamaları ‘Çöp Kutusu’na sürükleyip ardından sağ tıklayıp ‘Çöp Kutusunu Sil’i seçerek silin. Ayrıca ‘İndirilenler’ klasöründeki her şeyi silmelisiniz. İnternetten indirilen dosyaları bulacağınız yer burasıdır. Ardından, bilgisayarınızdaki oturum açma öğelerine bir göz atın. “Sistem Tercihleri”ne gidin, “Kullanıcılar ve Gruplar”ı tıklayın ve “Giriş Öğeleri” sekmesini seçin. Şüpheli görünen herhangi bir öğenin işaretini kaldırın.

Son olarak, ‘Safari’ uygulamasına gidin ve menü çubuğundan Safari > Tercihler’i seçin. ‘Genel’ sekmesini seçin ve ‘Ana Sayfa’ listesini kontrol edin. Doğru mu yoksa eklemediğiniz bir site var mı kontrol edin.  ‘Ana Sayfa’yı gerektiği gibi değiştirin. Ek olarak, Safari > Tercihler’de ‘Uzantılar’ sekmesine tıklayın ve bunların yüklediğiniz uzantılar olduğundan emin olun. Doğru görünmeyen uzantıları silin.

Son Adım

Mac’inizle ilgili hâlâ sorun yaşıyorsanız, ek sorun giderme için Apple desteğiyle iletişime geçmenin zamanı geldi. Adımlar, şirketin bir Apple perakende mağazasını ziyaret etmek için bilgisayarınızı uzaktan incelemesini içerebilir.

Okumak isteyebileceğiniz diğer yazılarımız;

Related Posts

Yorum Bırakın...