Sahipsiz USB Bellek Bilgisayarınıza Zarar Verebilir!

by Merve Taş
sahipsiz usb bellek

Sahipsiz USB Bellek bilgisayarınıza zarar verebilir!

Bilgisayarınıza Sahipsiz USB Bellek Takmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün

Sahibi olmayan ve içinde ne olduğunu bilmediğiniz USB aygıtlarını takmamalısınız! İçinde belki birine ait fotoğraflar, belki dökümanlar, belki de tamamen kişisel bilgiler olabilir. Bunu öğrenmenin tek yolu bilgisayarınıza USB aygıtını takmak olsa da, sakın yapmayın! Neden mi?

Bu çoğu zaman filmlerde olsa da, yerde bulduğunuz herhangi bir USB aygıtının içinde ne olduğunu merak edip bilgisayarınıza takmak isteyebilirsiniz. Siz tamamen merakınıza yenik düşerek bu hareketi yapsanız da, içinde kötü amaçlı yazılım olabilir. Bunun en büyük örneği İran’da gerçekleşmişti: Sahipsiz bir USB aygıtı bilgisayara takılmış ve ülkenin nükleer tesislerine kötü amaçlı yazılım bulaştırmıştı.

Bu kadarı elbette ki sizin başınıza gelmeyebilir ama en iyi ihtimalle kimlik bilgileriniz çalınabilir, e-posta adresiniz hacklenebilir ya da başka bir durum yaşanabilir.

Sahipsiz bir USB aygıtı bulduğumuzda bunu bilgisayarımıza takma olasılığımız çok yüksek: Daha önce yapılmış bir çalışmada bir üniversite kampüsüne 300 tane USB aygıtı bırakılmış ve öğrencilerin ve personelin %98’i bilgisayarına takıp içinde ne olduğunu öğrenmek istemişti. Yerde bulunan ilk USB aygıtı, rastgele yerlere dağıtılmaya başlandıktan 6 dakika sonra takıldı. Hal böyle olunca da, bilgisayar korsanlarının işinin oldukça kolay olduğunu söylemek mümkün.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...