Steam Nedir? Steam’e Dair Her Şey

by teknohall
steam-nedir

Valve tarafından yayımlanan dijital oyun platformu Steam, gün geçtikçe birçok yeni kullanıcıyı ağına katıyor. Dünya genelinde en popüler dijital oyun platformu olmasının bir çok avantajı olduğu gibi dezavantajı da var. Steam hesaplarından alışveriş yapılabildiği için saldırılara karşı çok açık. Bu nedenle sizler için Steam hesabı açmaya dair her şeyi detaylı bir şekilde yanıtladık. Aynı zamanda Steam Guard’ın ne olduğunu ve nasıl efektif bir şekilde kullanabileceğinizi de yazımızda yer verdik.

steam-nedir

Steam Hesabı Açmak

İlk yapacağınız şey, steam’in resmi internet sitesinden Steam uygulamasını bilgisayarınıza indirmek olacak. Aynı zamanda telefonunuza da indirmenizde fayda var çünkü Steam Guard’ı açacaksanız telefonunuzdaki Steam uygulamasına ihtiyacınız olacak.

Steam uygulaması bilgisayarınıza inerken, siz de bu esnada steam in resmi internet sitesinden kaydol butonuna basıp bilgilerinizi girerek kayıt olabilirsiniz. İlk etapta e-posta ve ikâmet edilen ülke sorulacaktır. Eğer, Türkiye Cumhuriyeti ve/veya KKTC vatandaşı olup ikâmeti farklı bir ülke olan var ise mutlaka yaşadığı ülkeyi işaretleyerek işlemi tamamlamalı. Aksi hâlde oyun satın aldıktan sonra oluşabilecek sorunlardan siz sorumlusunuz. Hesabınızı açtıktan sonra çok yakın bir tarihte kalıcı olarak ülke değişikliği yapma ihtimaliniz varsa hesap açma işleminizi bir müddet erteleyin; aksi taktirde ülke değişikliği yaptığınızda Valve ile meşakkatli bir mağaza bölgesi güncelleme mücadelesi verebilirsiniz. Son olarak, “13 yaşındayım veya 13 yaşından büyüğüm, Steam Abonelik Sözleşmesi ve Valve Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.” yazılı kutucuğu da işaretleyerek mavi renkli Devam Et yazısına tıklayın.Steam hesap oluşturma sürecinde 13 yaş altında olmanızdan dolayı hesabınıza uygulanabilecek işlemlerden siz sorumlusunuz.

Steam, e posta adresinize doğrulama linki gönderecek. Bu linke tıkladıktan sonra Steam’de kullanıcı adınızı ve şifrenizi seçmek kalıyor geriye.

steam

Steam Guard Ne İşe Yarar?

Steam Guard’ı iki aşamalı doğrulama methodu olarak düşünebilirsiniz. Bİlgisayarınızdaki Steam uygulamasına giriş yaptıktan sonra sizden Steam Guard kodunu girmenizi isteyecektir. Bu kod girilmediği sürece hesabınıza giriş yapılamaz. Steam Guard, Steam hesabınızı koruyan bir sistemdir. Steam hesabınızı çalmak isteyen üçüncü taraf şahıslar tüm hesap bilgilerinizi biliyor olsalar bile Steam Guard her girişte yeni bir kod verdiği için sizden başka kimse bu kodu bilemeyecektir. Pek çok sosyal medya platformunda ve internet sitesinde olduğu gibi Steam Guard, Steam hesabınızın güvenliğini arttırmayı amaçlar.

Steam Guard Nasıl Kaldırılır?

  1. Akıllı telefonunuzda yüklü olan Steam Guard uygulamasını açın,
  2. Menü butonuna basarak uygulama menüsünü açın.
  3. “Hesap Detayları” sekmesine giriş yapın.
  4. “Hesap Güvenliği” kısmının altında yer alan “Steam Guard’ı Yönet” butonuna basın.
  5. “Kimlik Doğrulayıcıyı Kaldır” butonu ile doğrulama ekranına geçiş yapın.
  6. “Steam Mobil Uygulamasını kullanarak Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcı’sını kaldır” butonuna basın, işlem tamam.

steam-guard

Yukarıdaki 6 adımın sonunda Steam hesabınızın iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini devre dışı bırakmış olacaksınız. Böylece hesabınıza her giriş yapmaya çalıştığınızda, mobil uygulamadaki şifreyi kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Yine de Steam hesabınızın güvenliği için Steam Guard özelliğini kapatmanızı önermiyoruz.

Related Posts

Yorum Bırakın...