Tesla, Sürücüleri Güvenlik Kamerasıyla İzleyebilecek

by teknohall
tesla-car

Tesla, elektrikli otomobil üretiminde dünyada lider konumunda olan bir şirket. 2003’te mühendis Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından “Tesla Motors” olarak kurulan şirket, adını elektirik teknolojisine büyük katkılarından dolayı ünlü mucit  olan Nikola Tesla’dan esinlenerek almış.

Günümüzde elektrikli otomobil üretiminde zirveyi hiçbir şirkete bırakmayan Tesla Inc, sadece bu konuda değil, ürettikleri araçlara ekledikleri birçok özellikle de lider konumundalar. Bunlardan biri de otonom sürüşü. Sürücünün müdahalesine gerek kalmadan, yapay zeka sayesinde kendi kendine giden Tesla arabalarında büyük bir değişikliğe gidileceği geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyuruldu.

tesla-otomobil

Güvenlik kamerası ile Sürücüler İzlenecek

Tesla Inc şirketi, ürettikleri Tesla elektrikli otomobillerin dikiz aynasına güvenlik kamerası takarak sürücülerin izleneceğini duyurdu. Bu gelişme çok tartışma yarattı. Tesla şirketinin kendisi de dahil olmak üzere, çoğu kişi otonom sürüşüne yüzde yüz güvenmiyor. Her ne kadar yapay zeka geliştirilmiş olsa da, çevredeki değişkenleri ve ani durumları göz önünde bulundurarak, zaten Tesla’nın kendisi de sürücülerin otonom sürüşü esnasında dikkatli olması gerektiğini savunuyordu. Bu bağlamda, otonom sürüş aktif edildiğinde devreye girecek olan, Tesla araçlarının dikiz aynalarına konulan bir güvenlik kamerasıyla, aracın iç kısmı izlenebilecek ve şöförün bu esnada ne yaptığı takip edilebilecek.

Aslında, daha önceki Tesla araç modellerinde direksiyon simidindeki sensörler ile, sürücülerin dikkatinin daima korunması sağlanıyordu. Ancak, bu yeterli görülmedi çünkü sürücünün direksiyon simidini tutuyor olması, sensörün devre dışı kalması için yeterli bir nedendi. Model Y ve 3 serilerinde buna ek olarak kamera eklenmesi de uygun görülmüşe benziyor. Böylece, sürücünün otonom sürüş esnasında, uyumak veya başka şeyle ilgilenmek gibi tehlikeli davranışlarda bulunmasından kaçınılması amaçlanıyor.

tesla

Araç içi kamera tartışma yarattı

Bu yeni özellik, kimileri tarafından olumlu karşılanırken, kimileri tarafından ise özel hayatın gizliliğinin ihlali olduğu görüşünde. Esasında, Elon Musk da ilk zamanlarda bu fikre karşıydı. Ancak, sürücülerin aşırı rahat davranıp kazalara sebebiyet vermeleri, Elon Musk’ın fikrini değiştirmiş gibi duruyor. Tesla Inc şirketi, kesinlikle bu araç içi güvenlik kamerasının amacının, sürücüleri izlemek değil, sadece otonom sürüş aktifken, dikkatli olduklarından emin olmak için konulan bir özellik olduğunda ısrarcı.

Dikiz aynası güvenlik kameraları şu an için sadece Model 3 ve Model Y için aktif durumda. Model X ve Model S ise yalnızca üretim yılı 2021 olan araçlar için bu özelliği destekleyebilecek.

Related Posts

Yorum Bırakın...