Yeni Nesil iPhone 13 Wi-Fi 6E’yi Destekleyecek

by teknohall
iPhone 13 Wi-Fi 6E

Yeni söylentiler, Apple’ın yeni nesil iPhone 13 ‘e Wi-Fi 6e desteği getireceğini gösteriyor. DigiTimes’ın yakın tarihli bir raporuna göre, Cupertino devinin Win Semiconductors, Advanced Wireless Semiconductor Company ve Visual Photonics Epitaxy Comp gibi çeşitli tedarikçileri, kablosuz ağların en son ve en gelişmiş teknolojisi olan Wi-Fi 6e ile ilgili bileşenleri tedarik etmeye hazır.

Wi-Fi teknolojisi için standartlar belirlemek üzere FCC ve elektronik üreticileriyle birlikte çalışan bir grup Wi-Fi platformu satıcısı olan Wi-Fi Alliance, 2020’de herhangi bir IEEE 802.11ax ( Wi-Fi 6) için Wi-Fi 6E tanımını duyurdu. )

Wi-Fi 6e Nedir

Wi-Fi 6e, doğrudan evrimi olduğu için Wi-Fi 6 ile birçok temas noktasına sahip bir teknolojidir. “E” genişletilmiş açılımı 80 Mhz her 14 ek radyo kanalları ve 160 MHz’lik bir 7 kanallara 6 GHz bant sayesinde uzantılı bir Wi-Fi 6 olduğu anlamında geliyor.

Özetle, bu nedenle, Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6e arasındaki en önemli fark, Wi-Fi 6e’nin 6 GHz frekanslarını kullanabilmesidir. Bu gelişme, bir çok avantaj sağlar : frekans arttıkça, veri miktarı İletilebilir ve gecikmeyi azaltır, yani giriş ile yanıtın alınması arasındaki gecikme azalır.

Ancak parıldayan her şey altın değildir. Bu nedenle 6 GHz bandı diğerlerinden daha hızlıdır, ancak dezavantajları da vardırBunlardan en önemlisi , daha kısa menzil ve duvarlar, engeller karşısında sıkıntı yaratır. Başka bir deyişle, 6 GHz frekanslarının engelleri aşma yeteneği daha düşüktür. Bu yüzden açık alanlarda, dolayısıyla engellerden arındırılmış  veya sinyal yayıcının yakınında maksimum performans sunarlar.

Yeni Nesil iPhone 13

Apple’dan, iPhone 13 ‘e Wi-Fi 6e Desteği

Apple, iPhone 13’e Wi-Fi 6e desteği ekliyor. Bu yılın başlarında Galaxy S21 hattı için destek içeren Samsung gibi rakiplerin yaptığı hamleleri takip edecekti. Bağlantıya ek olarak, iPhone 13 ‘ten beklenen diğer iyileştirmeler arasında daha büyük bir pil, 120Hz ekran yenileme hızı, Face ID için daha küçük bir çentik ve 108 megapiksel sensörlü bir ana kamera bulunuyor. Apple, bir sonraki iPhone’ları ile tüm satış rekorlarını kırmayı planlıyor. Bloomberg’e göre şirket, tedarikçilerden 2021’de en az 90 milyon yeni nesil kopya üretmelerini isteyecekti. Bu da 2020’nin tamamında ulaşılan 75 milyon adede kıyasla %20’lik bir artışı temsil ediyor. iPhone 13’ün tanıtımı henüz yapılmadı.

İlginizi çekecek haberler:

TeknoHall videoları için YouTube kanalımıza göz atın!

Related Posts

Yorum Bırakın...