Heyecan Verici Yepyeni Windows 11 Özellikleri

by Merve Taş
windows 11 özellikleri

Windows 11 tanıtıldığından beri hepimizi çok heyecanlandırdı! Windows 11 özellikleri, alışık olduğumuz Windows işletim sisteminden ayrılan yenilikçi tasarım dili, görev çubuğu, Android uygulamalarını kullanabilme gibi noktalarla diğer Windows sürümlerinden ayrılmıştı. Sizin için hazırladığımız bu yazıda Windows 11’in yeni özelliklerini anlattık!

Windows 11 Özellikleri Nelerdir?

Yepyeni Bir Başlat Menüsü

Windows 11’de karşımıza çıkan en bariz yeniliklerden biri, yeni Başlat menüsü! Windows 10’a kıyasla, kullanılmayan birçok özelliğin kaldırıldığını ve yerine daha kolay bir deneyim amaçlayan özellikler geldiğini görüyoruz. Özlediğimiz uygulama klasörlerine tekrar kavuşmamızı sağladılar, çok teşekkür ederiz!

Görev Yöneticisi

Windows 11’deki görev yöneticisi yepyeni haliyle karşımızda! Windows 11’in tasarımıyla uyumlu bir hale getirilen görev yöneticisi, karanlık mod ve eco mod’u bizlere sunuyor. Eco mod yani verimlilik modu, dizüstü bilgisayar kullanıcılarının pil ömrünü korumasına yardımcı olur.

Yeni Bluetooth Erişimi Noktası

En çok beklenen şeylerden biri de Bluetooth erişiminin iyileştirilmesiydi! Microsoft, eylem merkezinde Bluetooth cihazlarına hızlı erişimin kısayolunu sonunda ekledi. Wifi ağlarını da görüntüleyebildiğimiz eylem merkezi, artık Bluetooth cihazlarına da kucak açtı. Sadece cihazları değil, bağlı olan cihazların şarj yüzdelerini de görebiliyoruz!

Taşma Görev Çubuğu

Windows 11 özellikleri arasında, uygulamalarla dolup taşan görev çubuğunuz varsa kayan görev çubuğu ile değiştirebileceğiniz nadide bir özellik bulunuyor. Bu, kalabalık görüntüyü engellemenin en kolay yollarından biri!

Kaydırarak Ses Düzeyini Belirleyin

Ses düzeyini değiştirmede yeni bir tasarım yapan Microsoft, işimizi oldukça kolaylaştıran yepyeni bir özellik tanıttı! Görev çubuğunun üstündeki ses düğmesinin üstünde fare imlecini kaydırarak ses düzeyini değiştirebileceğiniz bu özelliği çok sevdik!

Sesli Erişim

Sonunda bilgisayarımıza da sesimizle komut verebileceğiz! Şu an için sadece İngilizce desteği olsa da, ilerleyen zamanlarda daha fazla ses desteği geleceğine inanıyoruz. Sesimizi kullanarak bilgisayarlarımızda eylem gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz!

Canlı Altyazılar

Bilgisayarınızda izlediğiniz videoyu ya da çalan herhangi bir sesi kolayca metne dönüştürmenizi sağlayan canlı altyazılar özelliği, gerçekten işimizi kolaylaştıran özelliklerden biri oldu. Android işletim sisteminde de benzer bir özellik bulunuyor; eğer onu kullanıyorsanız bu sisteme oldukça aşinasınız demektir.

Windows 11 Görev Çubuğu Sürükle ve Bırak Özelliği

windows 11 görev çubuğu sürükle bırak

Yoğun öneriler sonucunda Microsoft kullanıcıları dinledi; Windows 11 görev çubuğu sürükle bırak özelliği geldi! Daha önce başka bir yazılımdan destek alarak bu özelliği kullanabiliyorduk, ancak şimdi destek almadan da gerçekleştirebileceğiz!

Odaklanma Yardımı Yenilendi

Alışık olduğumuz odaklanma yardımı yenilendi ve adı artık sadece odaklanma. Bildirim merkezine eklenen bir kısayol ile, odaklanmayı kolayca açabileceğiz! Bunun yanında, odaklanma kısmı oldukça yenilendi; kurcalamadan geçmeyin!

Dosya Gezgini

Dosya gezgini, Windows 11’de en çok iyileştirme alan kısımlardan biri oldu. Klasörlerin içindeki öğelerin önizlemesini sunan yeni güncelleme, aynı zamanda hızlı erişim kısmına dosya ve klasör sabitleme seçeneğini de sunuyor.

Telefonunuz Uygulaması

Bilgisayarınızdaki Telefonunuz özelliğini kullanıyorsanız, bu uygulamanın da iyileştirildiğini duymalısınız! Yeniden tasarlanan bu uygulama, birçok özellik ile donatıldı.

Anlatıcı İyileştirmesi

Eğer web tarayıcınızdaki metinleri sesli okutuyorsanız, Windows 11’deki ses daha doğal ve akıcı olması adına önemli bir güncelleme aldı. Sadece İngilizce dilini destekleyen bu özellik, internet bağlantısı olmadığında bile çalışır.

HDR ve DRR

Xbox’ın sevilen bir özelliğini Windows’a uyarlayan Microsoft, Windows 11’e HDR uygulaması getirdi. HDR ile monitörünüzün renk dengelemesi artarken, DRR özelliği ile gecikmeler önleniyor.

Tablet Modu Güncellemesi

Bilgisayarlarınızda tablet modunu ne kadar kullanıyorsunuz? Yeni bir güncelleme ile, Windows 11 özellikleri arasında yerini alacak olan yenilenmiş tablet modunun da olacağı konuşuluyor. Hem yenilenmiş dokunma kısayolları, hem daha hızlı bir tepkimeye sahip olması bekleniyor.

Yenilenmiş Şarj Simgesi

Eğer dizüstü bilgisayar kullanıcısıysanız, bilgisayarınız şarjdayken sadece fiş ibaresi görmeye alışmışsınızdır. Windows 11 güncellemesinde, şarjda olan bilgisayarınızın pil göstergesine bir de şimşek ibaresi eklendi.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...