Page Fault In Nonpaged Area Hatası Nedir?

by Merve Taş
Page fault in nonpaged area hatası

Page fault in nonpaged area hatası nedir? Mavi ekranlara her ne kadar alışık olsak da, Windows’ta karşımıza çıkan page fault in nonpaged area uyarısına pek alışık değiliz. Her ne kadar yabancı olsak da, bu hataların çözümü genellikle kolaydır.

Page Fault In Nonpaged Area Hatası Nedir?

Bilgisayarlarınızda işlemler tamamlanırken RAM’e programlar yüklenir. Bilgisayarınızdaki RAM dolduğu ya da herhangi bir program uzun süre kullanılmadığı zaman, Windows işletim sisteminiz SSd ya da sürücünüze aktarım yapmaya başlar. Bu aktarım yaptığı dosyalar da Sayfa Dosyası’nda muhafaza edilir. Bu durum yaşandığı zaman da page fault in nonpaged area uyarısı alırız.

Buna genelde bilgisayarınızda en son güncellediğiniz sürücüler, yüklediğiniz programlar sebep olur. En son güncellediğiniz her ne varsa, eski haline getirmeye çalışın. Program yüklediyseniz kaldırın, güncellemeyi eski haline getirmeye çalışın.

Eğer sorunun ne olduğundan emin değilseniz, Olay Görüntüleyici’yi kullanabilirsiniz. Buradan da istediğiniz bilgiyi alamadıysanız, Antivirüs programını bir süreliğine devre dışı bırakın. Antivirüs programları da bazı zamanlar bu gibi sorunlara sebep olabilirler. Eğer programı devre dışı bıraktığınızda hatayı almıyorsanız, sebep olan şeyin antivirüs programınız olduğundan emin olabilirsiniz.

Ram’den kaynaklı herhangi bir sorun yaşıyorsanız, Ram’inizi temizlemeyi düşünebilirsiniz. Eğer Ram kalıcı bir hasar aldıysa, maalesef geri dönüşü yoktur.

Sabit sürücü ya da SSD’den kaynaklı bir program da olabilir. Check Disk Utility ile genellikle sürücülerde yaşanan problemler çözülebilir.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...