Windows 11 Yükseltme Yapılmalı Mı?

by Merve Taş
windows 11 yükseltme

Windows 11 yükseltme yapılmalı mı? Windows 11’in Windows 10 ve diğer tüm sürümlerden farkları ne? Artısıyla eksisiyle incelediğimiz Microsoft’un yeni sürümü Windows 11’i gelin, yakından tanıyalım!

Windows 11 Yükseltme Yapılmalı Mı?

Windows 11; gerek tasarımı, gerekse özellikleri ile diğer tüm Windows sürümlerinden oldukça farklı olma özelliğini taşısa da alışık olduğumuz Windows özelliklerini hala taşıyor. Windows 10 kullanıcılarının akıllarında bir soru işareti olan Windows 11’i daha yakından tanıyalım, böylece 2025’e kadar Windows 10 kullanmaya devam edebilir ya da bilgisayarınızı hemen güncelleyebilirsiniz!

Görünüş olarak Windows 10’dan daha farklı gözüken Windows 11’in görünüş dışında da birçok farklı özelliğe sahip olduğunu görebiliyoruz. Eğer Windows 10’dan vazgeçemiyorsanız, dediğimiz gibi 2025 yılına kadar Microsoft Windows 10’u desteklemeye devam edecek. Şimdi gelin, bu iki sürümün farklarını inceleyelim!

Windows 11 Yükseltme Ücretsiz Mi? Windows 11 Kaç TL?

Eğer aklınızda Windows 11 yükseltme ücretsiz mi ya da Windows 11 kaç TL gibi sorular varsa, sizin için cevaplıyoruz! Tıpkı önceki Windows yükseltmeleri gibi, Windows 11 de Windows 10’a gelen ücretsiz bir yükseltmedir. Kısaca indirebilir ve bilgisayarınıza yeni güncellemeyi yapabilirsiniz.

Windows 11 Nasıl Yükseltilir?

windows 11 yükseltme

Windows 11 yükseltmesi, bilgisayarınıza geldiği zaman kolayca yapabilirsiniz. Yalnız şunu söylemekte fayda var, bu güncelleme için bilgisayarınızın minimum gereksinimleri karşılaması gerekir. Öncelikle bilgisayarınızın bunları karşıladığından emin olmalısınız.

Yeni güncelleme için bilgisayarınıza Update geldiği zaman, bilgisayarınızı güncelleyebilirsiniz. Microsoft, bu güncellemenin bilgisayarlara aşamalı olarak geldiğini söylemişti. Eğer bilgisayarınız minimum gereksinimleri karşılıyorsa, Windows 11 denemeye değer!

Windows 10 Geri Yükleme

Eğer bilgisayarınızı Windows 11’e yükselttiyseniz ve Windows 10 geri yükleme yapmak istiyorsanız, Windows 10’u elbette geri yükleyebilirsiniz. Bunun için sadece 10 gün süreniz olduğunu söylemeliyiz. Eğer 10 günü geçirirseniz, Win 10 sistem geri yükleme işlemini geri alamayabilirsiniz.

Eğer Windows 11 güncellemesi yaptıysanız ve Windows 10 geri yükleme yapmak istiyorsanız, 10 gün içinde eski Windows sistem geri yükleme yaparken tüm verilerinizi silmeniz gerekebilir. Eğer güncelleme yapmayı düşünüyorsanız da, Windows 11’de bazı Windows 10 özellikleri olmadığını bilmelisiniz.

Windows 11 Farkları Nelerdir?

Windows 11, bazı konularda alışık olduğumuz Windows görüntüsünden farklıdır. Örneğin, masaüstü duvar kağıdı senkronize edilemez, Explorer artık kullanılamaz. Birkaç uygulama daha Windows 11’de yer almıyor. Paint 3D uygulaması ve Skype da artık bilgisayarınızda olmayacak, fakat bunları istediğiniz zaman Microsoft Store’dan inderebilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızı oyun oynamak için kullanıyorsanız, Windows 11 yükseltme işlemi tam size göre! Oyun bilgisayarların zirve yaptığı bu dönemde, otomatik HDR ve doğrudan depolama gibi özellikler sayesinde daha iyi bir oyun deneyimi yaşamanızı sağlayan özellikler bilgisayarınıza gelir. Edindiğimiz bir bilgiye göre, ilerleyen zamanlarda daha fazla özellik geleceğini ve oyun deneyiminizi iyileştirebileceğinizi duyduk! Kısacası, eğer oyun oynuyorsanız, Windows 11 sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Windows 11 Performans Konusunda Nasıl?

  • Windows 11 performans konusunda Windows 10’a göre daha başarılı sonuçlar veriyor! Birkaç optimizasyon ile performans iyileştirmeleri yapan Microsoft, kullanıcılarını bu konuda daha avantajlı bir konuma getiriyor.
  • Microsoft, performans verimliliğini arttırdığını CPU’ya ne kadar yük bindirilirse bindirilsin eski sürümlere göre daha hızlı çalıştığını anlatarak göstermişti. CPU’ya bindirilen %90’lık bir güç olsa bile, birçok uygulama hala hız kesmeden çalışmadan devam edebiliyor.
  • Bir diğer performans etkenleri, bilgisayarınızı uyku moduna aldığınızda RAM’in daha aktif kalabileceğidir. Böylece, bilgisayarınız uyku ve bekleme modlarından %25 daha hızla çıkar.
  • Windows 11’in varsayılan web tarayıcısı Edge, kullanım esnasında bellek ve CPU için tasarruf özelliği sunuyor. İtiraf edelim, çoğumuz ne Explorer kullandık, ne de Edge; ama Windows 11 birçok özelliğini Edge ile desteklenir hale getiriyor.

Windows 11 Hataları Mı Var?

Windows 10, yaklaşık beş yıldır hayatımızda olan bir işletim sistemidir. Hal böyle olunca, yeni sürüm olan Windows 11 bazı hatalara sahip olabiliyor. Mevcut hataları yaptığı güncellemeler ile çözen Microsoft, yeni sürüme geçen kullanıcıları bu konuda desteklemeyi unutmayarak hataları çözmeye çalışıyor. Şunu unutmamak gerek, beş senedir kullandığımız Windows 10 bile hala hatalarla savaşıyor. Windows 11 de bu konuda Windows 10’dan geride kalmayacaktır; ortaya çıktığı gibi çözülen birçok hatalar var.

Eğer bilgisayarınızı yeni sürüme yükseltirseniz ve hatalarla karşılaşırsanız, Geri Bildirim Merkezi’ne bildirerek Microsoft’un konudan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...