Windows Ekran Görüntüsü Almanın En Kolay Yolları

by Merve Taş
windows ekran görüntüsü alma

Windows ekran görüntüsü alma nasıl yapılır? Nasıl ekran görüntüsü alınır PC? Windows ekran görüntüsü nerede? Ekran görüntüsü nasıl alınır? Windows 10 ekran görüntüsü nasıl alınır?

Nasıl ekran görüntüsü alınır PC?

Bilgisayarınız eğer Windows işletim sistemine sahipse ve ekran görüntüsü almayı bilmiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu yazıya bayılacaksınız! İster Windows 11, ister Windows 10 kullanın; ya da Windows 7 ile eskileri günümüzde yaşatın, ekran görüntüsü almanın en kolay yollarını sizin için araştırdık!

Print Screen ile Windows Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarınızda ekran görüntüsü almanın en old-skool yöntemlerinden biri, genellikle bilgisayarınızın klavyesinde bulunan PrtSc kısayolu ile kullanabileceğiniz Print Screen yolu! Bu tuş sayesinde, ekranınızın fotoğrafını çekeren panoya otomatik olarak yapıştırabilirsiniz. Laptop kullanıcıları, aynı özelliği PrtSc + FN tuşuna basarak kullanabilir.

Çektiğiniz görüntü üzerinde değişiklik yapmak için, CTRL + V kısayolu ile Paint’e yapıştırarak üzerinde dilediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz. Paint’e yapıştırırken şu benzersiz özellikten de faydalanabilirsiniz; Paint’te herhangi bir fotoğrafı kaydederken dilediğiniz formatta kaydedebilirsiniz. Paint, tüm fotoğraf formatlarını düzenlemenize ve her formata dönüştürmenize olanak sağlar. Print Screen kısayolu ile çektiğiniz her ekran fotoğrafı, Resimler klasörünün altında depolanır.

Windows Ekran Görüntüsü Nerede?

Adım Kaydedicisi ile Ekran Görüntüsü Alma

Fazla bilinmeyen yöntemlerden biri olan Adım Kaydedicisi, Windows 7 ile hayatımıza girmişti. Ekran görüntüsü özelliği de bulunan bu uygulama, keylogger olarak da kullanılabilir. Başlat menüsündekim aramaya adım kaydedicisi yazarak uygulamayı açın, kaydetmeye başla tuşuna basın ve durdurup görüntüye kolayca ulaşın! Ekranınızdaki tüm görüntüleri detaylı bir şekilde kaydetmenizi sağlayan bu uygulama ile eforsuz kolayca dilediğiniz görüntüye sahip olabilirsiniz.

XBOX ile Ekran görüntüsü nasıl alınır?

Ekran görüntüsü nasıl alınır sorusunun bir başka cevabı da, Windows 10 ve Windows 11’de bulunan XBox uygulamasını kullanmaktır. Oyun oynadığınız sırada görüntü kaydetmek için Win+G kısayollarını kullanabilirsiniz. Kaydettiğiniz tüm görüntüler videolar klasörüne kaydedilir.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...