Yandex ‘e Karşı Google: Popüler Hizmetlerin Karşılaştırması

by teknohall

Hayatımızda tekrarladığımız çoğu şeyler alışkanlıklardan kaynaklanır. Ve  bazı şeyler sadece alışkın olduğunuz için hafife alınır. İnsanlara genellikle “Neden Yandex’de arıyorsunuz?” gibi bir soru sorduğumda, “Evet, bir şekilde alışkınım” cevabını alıyorum. Bugün Yandex ve Google’ın yan yana popüler ürünlerini karşılaştırıyorum. Böylece gerçekten değerlendirebilirsiniz.

İlk etapta bizi ilgilendiren parametreler: şirket hizmetlerinin entegrasyonu, mobil kullanım, belirli bir yazılımı kurmak için ek eylemlere ihtiyaç duyulması, tasarım ve kullanım keyfi.

Giriş ​​Sayfası

Zevkler hakkında konuşabilir, sadece ekran görüntülerine bakabilirsiniz. Google’ın bir arama odağı ve ses araması var. Kelimenin tam anlamıyla Rus ulusal arama motorunu paketleyen afişler, etiketler, döviz kurları, haberler ve diğer bilgi gürültüsü yok.

Yandex 'e Karşı Google
Yandex 'e Karşı Google

Belki de bu, Rus tüketiminin bir tür özelliğidir. Çünkü dünya için yandex.com oldukça tolere edilebilir bir görünüme sahiptir.

Yandex 'e Karşı Google

İnternet’in verimliliğini ya.ru üzerinden test etmeye devam ediyoruz.

Puan: 1-1

Arama Sonucu

Arama motorlarına Lobachevsky’yi sorduk. Şahsen, Google’ın görselleştirmesini daha çok seviyorum,çünkü buna alışkınım. Yardımcı programa göre hepsi aynı. Kendi zevkinize göre yargılayabilirsiniz.

Arama Sonucu
Arama Sonucu
Arama Sonucu

Puan: 1- 1

Yandex ‘e Karşı Google: Sesli Arama

Google daha iyi bir sesle arama yappıyor. Bunu telefonunuzda ve tabletinizde görebilirsiniz. Yandex’den bir bilgisayarda sesli nasıl aranır, hala anlamıyorum.

Puan: 1- 0

Yandex ‘e Karşı Google: E-posta

Gmail’i kişisel kullanım için kullanan Yandex çalışanlarını tanıyorum ama Yandex.mail’i kullanan herhangi bir Google çalışanı görmedim.

Yandex postasında güzel temalar, ilginç bir arayüz ve çok fazla alan var. Gmail ‘de modern bir arayüz, web eklentileri ve kullanıcı komut dosyaları mevcut. Ayrıca, Gmail, Google Drive ve Google Dokümanlar ile entegredir.

E-posta
E-posta


Puan: 1- 0

Yandex ‘e Karşı Google: Kartlar

Kartlarda belirleyici olan güzellik değil, işlevselliktir. Haritanın derin bir analizini yaparak, başınızı belaya sokmak kolaydır ve bunu yapmayacağız. Sadece bu ürünleri yapanların güzellik duygusuna dikkat edin. Moskova’da keyfi bir adres arayın ve eklenti işlevselliğine saygı gösterin.

Bak ve Hisset

Google haritaları modern görünüyor. Haritalar Yandex ‘de taş devrinden kalma.

Yandex 'e Karşı Google
Yandex 'e Karşı Google


Adres Arama

“Rusya, Moskova, Gogol Bulvarı, 12c4” nerede? Her iki ürün de bunu çok iyi biliyor ve Yandex en yakın metroyu bile gösteriyor. Yayaysanız işe yarar mı? Yandex, yayan olarak navigasyonun nasıl kurulacağını bilmiyor.

Yandex 'e Karşı Google
Yandex 'e Karşı Google


Trafik Sıkışıklığı

Yandex, trafik sıkışıklığının kralıdır. Sürücüler doğru olmadığını söylese de gözle karşılaştırmak işe yaramaz.


Puan:1- 1

Trafik sıkışıklığı
Trafik sıkışıklığı

Mobil Haritalar

Görsel karşılaştırma:

Mobil Haritalar

Yandex’in ürünü hala geçmişte kaldı. Kiev için, muhtemelen bir ay önce olmasına rağmen, haritaların piksellenmeyi bıraktığını belirtmekte fayda var. Ve evet, Yandex haritalarında navigasyon yok. Ama ikisi de ulaşımı destekliyor ve fena değil.

Mobil Haritalar

Yandex haritalarının, örneğin şehir için önbelleğe alınmasından daha iyi olduğunu söylemeye değer. 

BDT dışında çok seyahat ediyorsanız, Yandex haritaları kolayca silinebilir ve tüm dünya için tek bir çözüm olan Google Haritalar’ı kullanabilir.

Ve elbette, trafik sıkışıklığının kralı belli. Bu yüzden berabere.

Puan: 1: 1

Yandex ‘e Karşı Google: Müzik

Bugün Rusya için Google, Music hizmetini resmen başlattı. Yandex.Music’in tasarımını görmezden gelmeyin.

Müzik
Mobil Haritalar


Fiyata gelince, Google’ın teklifi daha ucuz. Her ikisi de bir ay ücretsiz. Ek olarak, 20.000’e kadar verilerinizi Google buluta götürebilir ve tüm hesap cihazlarınız arasında senkronizasyon yapabilirsiniz.

Mobil Haritalar

Puan: 1: 0

Etki Alanında ve Ofis Görevleriyle Çalışın

Bir alan adınız varsa, e- posta almanız gerekiyorsa ve iş için gerekli olan her şey, yani iki geçerli ürün: Google Apps ve Yandex SDA. Yandex size yalnızca e-posta verir. Ancak Google şunları sağlar (üçüncü taraf uygulamalar hariç):

  • E-posta
  • Takvim
  • Bulut alanı
  • Basit ofis paketi
  • Hangouts sohbeti
  • ve daha fazlası!

Puan: 1: 0

Tarayıcılar

Bu konu hakkında konuşmadan önce bir gerçeği anlamanız gerekiyor. Google ve Yandex’in tarayıcınıza çok şey yüklemesi gerekiyor. Ancak onlar için en önemlisi, sizin davranışınızı izlemek. 

Tarayıcılar

Şahsen, Google’dan tarayıcıyı bilinçli olarak seçiyorum, çünkü Google ürününe katılım, yalnızca kurulum ve hesap verilerinin girilmesi sırasında belirleniyor.

Google hizmetlerini kullanıyorsanız, Chrome’da kalsanız iyi olur. Yandex hizmetlerini kullanıyorsanız, bunu yine Chrome ile rahatlıkla yapabilirsiniz.

Puan: 1: 0

Mobil cihazlar

iPhone ve iPad’in güzelliği, operatörünüzün veya ulusal arama motorunuzun bir parçasının size atlamamasıdır. Çıplak bir sistem alırsın ve istediğini üzerine koyarsın. Yandex’i yalnızca aramada veya haritadaki veri noktalarında uygulayabilirsiniz. Her şey, sadece sizin seçiminizde. Android’de seçim, Google’ın hırsızlık yaptığı gerçeğini kabul etmenizle başlar. Nexus satın alsanız ve operatörün veya telefonun üreticisinin veya alternatif bir arama motorunun sahtekarlıkları olmasa bile, yine de Google hizmetlerinin insafına kalırsınız. Yukarıdaki örneklerden aşağı yukarı her şeyin sizin için iyi olacağı anlamına geliyorsa, neden fiyatlandırılmamış bir işlemci ve pil meraklısı üzerine bir hizmet katmanı daha inşa etmeniz gerekiyor? 

Puan: 1: 0

Bir bilgisayarda veya cep telefonunda başka bir hizmet katmanı oluşturmak için modern dünyada Yandex’den hizmet bulmaya değer mi? Cevabımız hayır, yapmayın. Ancak, trafik sıkışıklığına veya alışkanlıklarına ihtiyacınız varsa, Yandex postalarının özellikleri veya güzelliği sizin için değerli olabilir, o zaman olduğu gibi bırakın.

Ama konuyla ilgili tüm yumurtalar tek sepette! Yorumlarda konuşabiliriz. 

Sonuç: Google:10 Yandex: 4

İlginizi çekecek yazılar:

TeknoHall Videoları İçin YouTube Kanalımıza Göz Atın!

Related Posts

Yorum Bırakın...