HDD ile SSD Karşılaştırma – SSD HDD’den Ne Kadar Hızlı?

by teknohall
HDD ile SSD Karşılaştırma - SSD HDD'den Ne Kadar Hızlı?

Kullandığınız bilgisayar yavaş, ağır, kasıyor ve maalesef değiştirmek istiyorsunuz, ancak bütçeniz el vermiyor mu? Evet günümüz şartlarında iyi bir bilgisayar minimum olarak neredeyse  8-10 bin lira demek. Böyle bir durumda bilgisayarı hızlandırabilecek, sizi bu dertten kurtarabilecek ara bir çözüm mümkündür. Eğer bilgisayarınızda hard disk kullanıyorsanız, HDD ile SSD  diski değiştirerek bilgisayarınızın performansını inanılmaz bir şekilde arttırabilirsiniz. Aslına bakarsanız, ben şahsen 2012’den beri aynı bilgisayarı kullanıyorum ve 3. nesil bir I5 işlemcisi var. İlk aldığımda iyi ve oldukça da hızlı bir bilgisayardı. Ama özellikle Windows 10 ‘a geçtikten sonra, ciddi bir yavaşlama başladı. Ben de bu durumun ardından bir SSD  aldım ve halen de aynı bilgisayarı kullanıyorum. Oldukça hızlı ve performanslı bir şekilde çalışıyor. Bugünkü konumuz da tam olarak bu aslına bakarsınız. Aynı bilgisayar, aynı kasa, aynı donanım, her şey aynı. Önce Hard Disk ile, daha sonrasında da SSD Disk ile belli başlı hız testleri yapacağım. Bilgisayara format atacağız, hem HHD ile hem de SSD ile. Ardından dosya kopyalama hızı, program yükleme, program kullanım hızı ve bilgisayarın açılış hızı gibi şeyleri hem hard diskle hem de SSD ile test ederek sürelerini size göstereceğim. Yazının sonunda siz de zaten SSD diskin hız olarak ne kadar fark ettiğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.  

Ayrıca test için kullandığım LongLife SSD Diski ‘nin indirim kodunu satın alma linki ile beraber yazının sonunda paylaşacağım. Eğer siz de Hard Disk kullanıyorsanız ve SSD ’ye geçmeyi düşünüyorsanız indirimli SSD Diski ‘ni TeknoHall ’a özel indirim kodunu kullanarak alabilirsiniz.

Evet siz de hazırsanız gelin hep beraber Hard Disk ile SSD Disk arasında nasıl bir hız farkı var görelim.

Hard Disk ile SSD Disk Hız Ölçüm Testi

HDD ile SSD Karşılaştırmasında Birinci Test Format Atma Hızı

Evet, ilk testimizde biri HDD ‘li ve diğeri SDD diskli birebir aynı iki bilgisayara format atıyoruz. Ne kadar süre tuttuğunu size göstermek için, ayrı telefonlarda kronometreleri açtım. Aynı bilgisayara SSD ile format atmak 10 dakikadan biraz fazla bir zaman aldı ama diğer bilgisayarda  bu süre maalesef 20 dakikanın üzerinde.

HDD ile SSD Karşılaştırmasında Birinci Test Format Atma Hızı

HDD ile SSD Karşılaştırmasında İkinci Test İlk Açılış Hızı

İkinci testimizde bilgisayarın ilk açılış hızını ölçüyoruz Bu süre SSD ’de 13 saniyeden daha az olmasına rağmen HDD ‘de 1 dakika 17 saniye gibi bir süre tutuyor. Üstelik bu, yeni format atılmış bir bilgisayarda yapılmış bir test. İleride program vs. yükledikten sonra açılış hızı Hard Disk’te çok daha uzayacaktır.

HDD ile SSD Karşılaştırmasında İkinci Test İlk Açılış Hızı

HDD ile SSD Karşılaştırmasında Üçüncü Test Veri Kopyalama Hızı

Üçüncü testimizde 4 GB”lık bir veriyi hem hard diskle hem de SSD ile başka bir yere kopyalıyoruz Bu arada birebir aynı veri. SSD ile 23 saniyeden biraz fazla süren bu kopyalama işlemi maalesef Hard Disk ile 3 dakika 12 saniye gibi bir süre tutuyor. Bu da SSD ’nin kopyalama olarak HDD ’ye ne kadar üstün olduğunu bize gösteriyor.

HDD ile SSD Karşılaştırmasında Üçüncü Test Veri Kopyalama Hızı

HDD ile SSD Karşılaştırmasında Dördüncü Test Program Yükleme Hızı

Dördüncü ve son testimizde, Ofisi 2019’u hem Hard Disk hem de SSD ile aynı bilgisayara yükleyerek test ettim. SSD ile Ofis 2019’un bir bilgisayara yüklenmesi 3 dakika 2 saniye gibi bir süre tuttu. Ama maalesef Hard Diskte bu süre 7 dakika 40 saniye oldu. Bu arada program yükleme ile program kullanımı hızlarını birbirine paralel olarak düşünebilirsiniz. SSD disk yüklemede size ne kadar avantaj sağlıyorsa kullanımda da bir o kadar avantaj sağlayacaktır.

HDD ile SSD Karşılaştırmasında Dördüncü Test Program Yükeleme Hızı

Sonuç Olarak

Kullandığınız bilgisayarda yavaşlık sorunu yaşıyorsanız sadece SSD Disk ile değiştirerek performansını ne kadar arttırabileceğinizi size göstermeye çalıştım. Umarım sizin için faydalı olmuştur.  Aynı zamanda bilgisayarınızda Hard Disk varsa ve hızlandırmak için SSD almayı düşünüyorsanız TeknoHall ’a özel 120 GB SSD ‘yi  TEKNOHALL15  indirim kodu ile beraber buradan alabilirsiniz HDD ile SDD hakkında veya başka konular ile ilgili sorularınızı bana yorumlar kısmından yazabilirsiniz. Ayrıca bu testi  ve diğer TeknoHall videolarını YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

İlginizi çekecek yazılar:

HDD ile SSD Karşılaştırma Videosu

Related Posts

Yorum Bırakın...