Windows 11 Oyun Konusunda Windows 10’dan Daha Mı Başarılı?

by Merve Taş
windows 11 oyun

Windows 11 oyun konusunda Windows 10’dan daha başarılı mı? Daha önce sadece Xbox’ta görülen oyunları bilgisayara uyarlayan Windows 11, bu zamana kadar oyun oynarken çekilen tüm sıkıntıları ortadan kaldırmayı hedefliyor! Tüm sorunlar analiz edilerek hem devrim niteliğinde birçok özellik getirip, hem de ince ayarlar yaparak daha iyi bir oyun deneyimi sunuyor. Peki, bunları nasıl yapıyor?

Game Pass ile Entegre Bir Windows Düşünün!

Game Pass, Xbox’ta sorunsuz bir şekilde çalışır ve oyuncularına bunu sonuna kadar hissettirir. Windows 10 kullanıcıları bilir ki, Xbox’ta bu kadar başarılı çalışan bu sistem Windows’ta o kadar başarılı değildi.

Microsoft, tüm yaşanan depolama, bozuk oyun gibi sorunları gördü ve Windows 11’e geçmeyen tüm nesil için bu sorunları iyileştirmeye çalışıyor. Bunun yanı sıra Windows 11, Game Pass ile entegre olarak daha iyi bir oyun deneyimi sunmaya başladı. Windows 11’deki Game Pass kullanımı, önceden yaşanan tüm sorunları ortadan kaldırır.

Performans ve Verimlilik Denince Akıllara Windows 11 Gelir!

Windows 11 oyun konusunda neden iyi? En büyük sebeplerinden biri, içerdiği oyun modunun tamamen yenilikçi bir yapıda olması. Windows 10’da da karşımıza çıkan oyun modu, birçok sorun yaşattığı için Windows 11’de tamamen iyileştirilmiş haliyle karşımıza çıkıyor. Windows 11 oyun modu, kullanılmaya başladığı zaman daha hızlı bir deneyim için oyun dışı tüm aktivitelerin etkinliğini azaltır.

Otomatik HDR!

windows 11 oyun

Yalnızca SDR’yi destekleyen oyunlara otomatik HDR’yi getiren Xbox, bu konuda birçok konsoldan ayrılır. Otomatik HDR, birçok oyunun görüntü kalitesini başarılı bir şekilde iyileştiren bir özelliktir; öyle ki Xbox oynarken görüntüyü aldığınız TV’nizde bunu rahatlıkla görebilirsiniz! Eğer televizyonunuzun HDR özelliği varsa, oynadığınız oyun eski teknolojilerle tasarlanmış olsa da görüntü kalitesini nasıl iyileştirdiğini gözlemleyebilirsiniz.

Windows 11 oyun performansını arttırmak için bu mantığı kullandı ve bilgisayarınızdaki DirectX 11 veya DirectX 12 kullanan tüm oyunlarınıza uygulayabileceğiniz otomatik HDR özelliğini tasarladı!

Direct Storage ile Depolama Sorununu Ortadan Kaldırın

Yüksek hızlı depolama, tüm oyun konsollarının ve bilgisayarların sahip olması gereken önemli bir özelliktir. Oyun içi performansını etkilediği kadar oyunların indirme süreleri için de oldukça büyük önem taşır. Bilgisayarlarımızda bulunan SSD’ler bazen bu konuda yeterli olmayabilir; Windows da bunu görerek Xbox’larda bulunan Direct Storage teknolojisini Windows 11’e taşıdı.

Direct Storage, GPU’daki aktarım hızının performansını arttırırken CPU’nun yüklendiği görevleri hafifleterek daha hızlı bir deneyim sunar. Oyunlarda kesinlikle fark edilir bir özellik olsa da, Direct Storage’ın bilgisayarınızda çalışması için bazı sistem gereksinimlerine ihtiyaç var. Direct Storage’ı kullanabilmeniz için, DirectX 12 GPU’ya ihtiyaç duyulduğu biliniyor. Tüm bu özellikler bize şunu gösteriyor; Windows, daha iyi bir oyun oynayabilmek için elinden geleni ardına koymuyor!

Oyun Geliştiricilerine DirectX Desteği

Windows 10 ve Windows 11 oyun konusunda, geliştiricileri tamamen destekleyerek DirectX 12 Ultimate’i destekliyor. Yeterli donanımınız varsa, Windows 10 kullanarak da bu deneyime sahip olmanız elbette mümkün olsa da, bu avantaj uzun süreli geçerli olmayacak. Windows 10’un 2025 yılına kadar destekleneceğinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. 2025’e kadar vaktiniz olsa da, Windows 11’in oyun geliştirme ve oynama konusunda daha iyi bir yer olduğu açıkça ortada.

CPU Desteği Arttırıldı!

Intel’in son teknoloji 12. nesil Alder Lake CPU’ları, bilgisayarınızdaki verimliliği maksimize etmek için çekirdek performansını yükseltir ve verimli çekirdekleri bilgisayarınıza taşır. Oyun performansınızı göklere çıkaracak bu CPU, yüksek çekirdekler ile yaşanan tüm sorunları ortadan kaldırır.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...