Güvenliğiniz İçin Windows Güncellemesi Yapın!

by Merve Taş
windows güncellemesi

Bilgisayarınızın ve bilgilerinizin güvenliği için son Windows güncellemesi yapın! 75 güvenlik açığı düzeltildiği Windows Güncellemesi nedir?

Windows’un son güncellemesi, toplamda 75 tane güvenlik açığını düzeltiyor! 10 Mayıs Salı günü, Microsoft’un Salı Güncellemesi günüydü ve bu güncelleme bu zamana kadarki gelen en önemli güncellemelerden biri. Yeni Windows güncellemesi, toplamda 75 güvenlik açığını düzeltiyor. Bu güncelleme, bilgisayarınızı maksimum düzeyde korumanızı sağlar.

Son Windows Güncellemesi Ne Hakkındadır?

Microsoft sıfır gün kusuru hakkında herkese açık hale getirilen bir güvenlik açığı açıklamasını yapmıştı. Bu açıklamaya göre, sıfır gün kusurundan iki tanesi daha önce zaten bahsedilmişti fakat üçüncüsünün de tehlikede olduğunu da onayladıktan sonra önemli bir güncelleme yapılacağı duyuruldu.

Bu kusur CVE-2022-26925 olarak bilinir ve Windows’un güvenlik açığıdır. Bu konuda Windows’un yaptığı açıklama şu şekilde: “Kimliği doğrulanmamış bir saldırgan LSARPC arabiriminde kullanacağı bir yöntem ile NTLM kullanarak kimlik doğrulamayı zorunlu kılabilir. Bu güvenlik güncellemesi, LSARPC’deki anonim girişleri tanıyarak engeller.”

Peki esas kusur nedir? Windows’taki asıl hata, bu kimlik sürecinin ele geçirilmesi oluyor. Windows işletim sisteminiz, bu anonim girişlerin doğru bir şekilde yapıldığını sanabilir ve izin verebilir. Bu noktada da hem bilgisayarınız, hem güvenliğiniz tehlikeye girebilir.

Diğer 74 güvenlik hatasından ayrılarak, yukarda bahsedilen anonim girişler teoride güncellemeyi yapmayan bilgisayarların maruz kalacağı bir tehlikedir. Bu yüzden, bu güncelleme diğer güncellemelere göre oldukça büyük bir önem taşır. Bilgisayarınızda birçok bilgi ve veri depoladığınızı biliyoruz, onun için güvenliğiniz adına bu yamayı almanız gerekir.

75 hata olarak bahsettiğimiz için bu sayı size oldukça büyük gelebilir; fakat Microsoft daha önceki yamada da 128 güvenlik hatasını düzenlemişti. Çoğu zaman yaptığımız güncellemelerdeki düzeltme sayılarına pek hakim olmuyoruz, aslında bu sayılar oldukça normaldir.

Son Windows Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınız son güncellemeyi otomatik olarak yapacaktır; eğer otomatik olarak güncelleme yapmıyorsa Ayarlar > Windows Update > Güncellemeleri Kontrol Et adımlarını izleyerek güncellemenin gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...