Windows 11 22H2 Dosya Gezgini Özellikleri

by Merve Taş
windows 11 22h2

Windows 11 22H2 ne zaman çıkacak? Windows 11 21H2 nedir?

Windows 11 21H2 nedir?

Windows 11 21H2 nedir? Windows 11’in yeni sürümünde dosya gezgini büyük bir değişime uğruyor! Sekme bölümü, gezinme bölümünün yenilenmesi gibi görsel değişikliklerin yer aldığı yeni sürümde, uzun süredir beklenen birçok özellik de dahil oluyor! Giriş sayfasının yenilenmesi, OneDrive ile senkronize olması, eklenen birçok kısayollar ve daha birçok yenilik dikkat çekiyor.

Windows 11 22H2 ne zaman çıkacak?

Windows 11 22H2 ne zaman çıkacak? Windows 11 22H2 sürümü bu yılın son aylarına doğru çıkacak. Yenilenmiş sürümün içinde birçok özellik bulunsa da, en dikkat çekeni kesinlikle dosya gezgini yenilikleri olacak!

Dosya Gezgini Yeni Özellikleri Nelerdir?

Dosya gezgini yeni özellikleri nelerdir? İşte sizin için anlattık!

1. Yenilenmiş Ana Sayfa Görüntüsü

Windows 11’in yeni sürümünde dosya gezgininin yeni bir ana sayfası olsa da, işin aslı Hızlı Erişim sayfasının adı Ana Sayfa olarak değiştirildi ve simgesi değiştirildi. Hızlı erişim de, ana sayfada bulunan sabit klasörlerin başında duracak ve Sabitlenmiş Dosyalar artık Sık Kullanılanlar adını alacak.

Son Kullanılanlar kısmı, cihazınızda ya da bulut hafızasında depolanan en son dosyaları içerir. Ana sayfa kısmında OneDrive, İndirilenler ve diğer birçok klasöre erişilebilir.

2. Dosya Gezgini Sekmelerini Kullanın!

Artık resmi bir duyuruyla kesinleşti: Dosya gezginine sekme özelliği resmen Windows 11’de kullanılabilecek!

Bu özelliğin uzun süredir beklendiğini ve hatta hepimizin beklediğini çok iyi biliyoruz. Dosya gezgini sekmeleri, aynı Chrome’da olduğu gibi kullanılacak. Yeni sekme açmak için + düğmesine basmanız yeterli, tıpkı Chrome’da olduğu gibi! Eğer hala Windows 11’e geçmediyseniz, bu yeni sürümde gerçekten çok cezbedici özellikler yer alıyor. Dağınık klasör görüntüsünden kurtulup sekmelere sahip olmak, hayaldi gerçek oldu!

3. Gezinme Bölmesinin Yeni Haliyle Tanışın

Dosya gezgini yeniliklerinden bir diğeri de, gezinme bölmesinin yeniden tasarlanmasıdır. Yukarda bahsettiğimiz sabitlenmiş ve sık kullanılanlar klasörleri değişiklikleri, OneDrive profilleri, görsel yenilikler gibi birçok değişikliği içerir. Ayrıca Belgeler, İndirilenler, Müzik gibi dosyalar artık Bu PC kısmının altında gözükmez.

4. Bağlam Menüsü İyileştirildi

Alışık olduğumuz bağlam menüsünde seçeneklerin renkleri daha farklıyken, yeni halinde tamamen bambaşka bir görüntüye sahip! Aynı zamanda, içerik menüsünde birçok yeni seçenek bulunacak. Bu PC’ye sağ tıkladığınız zaman Ağ Sürücüsü ile ilgili birçok seçenek görebileceksiniz

5. OneDrive Senkronizasyonu

Dosya gezgini yeniliklerinden bir diğeri de, depolama alanınız hakkında daha fikir sahibi olmanız ve senkronizasyonu kontrol altında tutmanız için OneDrive entegrasyonuna sahip olmasıdır.

6. Klasör Önizlemeleri ile Tanışın

Artık klasörlerde bulunan belgelerin önizlemelerini görebilirsiniz.

7. Dosya Gezginindeki Paylaşım Yenilikleri

Windows 11’de dosya paylaşma kısmı iyileştirilmeye devam ediliyor. Dosya gezgini bir dosyaya sağ tıklayarak Paylaş butonuna bastığınız zaman, çevrenizdeki kişileri bulmak için çabalar.

Aynı zamanda Outlook’tan bir dosya paylaşırken Outlook’u açmadan bir e-posta oluşturabilirsiniz.

8. Dosya Gezgini Klavye Kısayolları!

Dosya gezgininde daha hızlı bir deneyim yaşamanız için birçok yeni klavye kısayolu eklendi. Bunlardan biri Üst+Sağ tık kısayoludur; bu kısayol içerik menüsü açar.

CTRL + Shift + C kısayolu ise seçtiğiniz dosya ya da klasörü panoya kopyalamanızı sağlar.

CTRL + T kısayolu ile yeni bir sekme oluşturabilir, CTRL + W kısayolu ile sekmeyi kapatabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...