Bilgisayar Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

by Merve Taş
bilgisayar enerji tasarrufu

Bilgisayar enerji tasarrufu nasıl yapılır? Uyku modu mu daha fazla enerji tasarrufu sağlar, bekleme modu mu?

Bilgisayarınızı tam olarak kapatmadan bilgisayarınızı bekletmek için iki seçeneğiniz vardır: Uyku modu ve Bekleme modu. Bu iki seçeneğin arasında hangisi daha fazla tasarruf ettiriyor? Gelin, öğrenelim.

Windows Uyku Modu ve Bekleme Modu Arasındaki Fark Nedir?

Windows uyku modu özelliklerinden biri olan enerji tasarrufundan bahsetmeden önce, uyku modu ve bekleme modunun neden var olduğundan kısaca konuşalım.

Uyku modu, bilgisayarınızın geçiş yaptığı düşük güç modudur. Bilgisayarınızın güncel durumunu bellekte tutar fakat diğer işlevleri durdurulur. Kaldığınız yerden devam etmek isterseniz bu çok hızlı gelişir.

Bekleme modu ise, bilgisayarınızın aktif durumunu belleğe değil sabit sürücüye kaydeder. Bilgisayarınızı tekrar kullanmak istediğiniz zaman, aktif durumunu belleğe aktarır. Uyku moduna kıyasla kaldığınız yerden devam etmek biraz daha uzun sürebilir.

Bilgisayar Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda enerji tasarrufu yapmak, yukarda anlattıklarımızdan da anlayacağınız üzere en fazla bekleme modunda gerçekleşir. Yapılan testlere göre, akıllı fişe takılan bilgisayar önce uyku moduna, sonra bekleme moduna geçirildi. Uyku modunda 4W’a düşen elektrik akımı, bekleme modunda 0,2W’dan 0W’a kadar düştüğü görüldü.

Kısacası, bilgisayarınızı açık bırakıp uzun süre kullanmamak yerine bu iki moddan birini kullanmanız her türlü avantaj sağlıyor. Bilgisayarınızı sürekli kullanıyorsanız, devamlı aç kapa yapmak yerine bu modları kullanarak güç tasarrufu yapabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...