Bilgisayar Sıcaklığını Ölçen Bilgisayar Programları

by teknohall
bilgisayar-sicakligi

Her bilgisayarın belli bir performans sınırı vardır. Bu sınır aşıldığında bilgisayar aşırı güç kullanımı sonucu ısınmaya başlar. Bilgisayar ısınmasının nedeni, fanın yeterince bilgisayarı soğutamamasıdır. Kimi zaman performans limitinden daha yüksek bir program veya oyunun çalıştırılması, kimi zaman da hava sıcaklığı gibi dış etkenlerle de bilgisayarın sıcaklığı artabilir. Bu gibi sorunlarda, önlemler alınmadığı zaman bilgisayarın ana kartı yanabilir ve kullanılmaz hale gelebilir. Bunun önüne geçmek için, bilgisayarınızın sıcaklığını an be an ölçen bir programın bilgisayarınızda kurulu olması yararınıza olacaktır. Sizler için, bu amaçla kullanabileceğiniz, kullanışlı programları inceledik.

bilgisayar-sicakligi

Bilgisayar Sıcaklığı Ölçen Programlar

1. HWMonitor

HW Monitor programı sayesinde, bilgisayarınızın GPU sıcaklığını anlık olarak tablodan takip edebilirsiniz. Programın ücretsiz sürümü bulunmakta.

2.  Hardware Monitor

Ara yüzü oldukça basit ve kullanışlı bir program olan Hardware Monitor adlı programında bilgisayar sıcaklığının ölçüm grafiğini anlık olarak kolayca takip edebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan programın son derece basit ve görev odaklı bir arayüzü bulunuyor.

3. Core Temp

Bilgisayarların işlemci çekirdek sıcaklıklarını ölçmek üzere geliştirilmiş bir program olan CoreTemp isimli program, Intel, AMD, VIA gibi işlemciler başta olmak üzere tüm işlemcilerin çekirdek sıcaklıklarını, işlemciye binen yük miktarını anlık olarak ölçebiliyor ve kullanıcıya bir liste olarak sunuyor.

core-temp

4. Speed Fan

Tamamen ücretsiz bir program olan Speed Fan ile GPU ve işlemci çekirdek sıcaklıklarını basit bir liste ile anlık takip edebilirsiniz. Bir diğer ekstra özellik ise, sıcaklığın daha fazla artmasını önlemek için fan hızını ayarlama imkanınızın bulunmasıdır.

5. Rainmeter

Rainmeter, bilgisayarın genel sıcaklığını, CPU sıcaklığını, RAM sıcaklığını ve bu bileşenlerin kullandığı disk oranını gösteren bir program. Verilerin sunulduğu sekmeleri düzenleyerek kendinize özel bir izleme paneli oluşturabilirsiniz. Arayüzü kendinize göre dizayn edebilirsiniz.

6. HWINFO

Eğer basit programlar yerine, daha detaylı raporlama alabileceğiniz bir program arıyorsanız HWINFO tam size göre bir program. Bilgisayarın genel sıcaklığını, GPU sıcaklığını, CPU sıcaklığını, anakart sıcaklığını, farklı sürücülerin sıcaklığını ve bu bileşenlerin performans durumunu gösteren detaylı listeyi anlık takip edebilirsiniz. Dİlerseniz, bu verileri grafik olarak da görebilirsiniz.

hwinfo

7. AIDA64 Extreme

Ücretli olan bu programda, 250’den fazla sıcaklık sensörü ile uyumlu olarak çalışabilen ve 50’den fazla ekran üzerinden bileşenlerin sıcaklık ve performans değerlerine ulaşabilmenize olanak sağlayan bu program, 30 günlük deneme süresinden sonra belli bir ücret karşılığında satın almanız gereklidir.

8. Paessler PRTG

30 günlük deneme süresinden sonra ücretli olarak kullanılabilen bu program, yalnızca yüklü olduğu bilgisayardaki bileşen sıcaklıklarını ve performansını ölçmüyor, aynı zamanda yüklü olduğu bilgisayar ile aynı ağ altında bulunan cihazların da sıcaklık ve performansını ölçüyor. Eğer daha profesyonel bir yaklaşım açısı arıyorsanız, denemenizde fayda var.

Related Posts

Yorum Bırakın...