Klavye Kısayolları ile Zamandan Tasarruf Edin!

by Merve Taş
klavye kısayolları

Hem Windows, hem Mac kullananlar; toplanın! Size önereceğimiz klavye kısayolları ile zamandan tasarruf etmeniz işten bile değil! Hadi, öğrenelim!

Klavye Kısayolları

Eğer Windows kullanıyorsanız, görev yöneticisine ulaşmanın kısayolunun Ctrl + Alt + Delete olduğunu biliyorsunuzdur. Mac’te bu kısayol Command + Option + Esc kombinasyonudur. Bu, günlük hayatımızda bilgisayarlarımızda en sık kullandığımız kısayollardan biridir.

Bir diğer popüler klavye kısayolları, Windows’ta kopyalamak için Ctrl + C ve yapıştırmak için Ctrl + V’dir. Mac’te bu, Command + C ve Command + V’dir.

Şimdi gelin, tüm bunların daha fazlasını öğrenelim!

1. Pencereler Arasında Geçiş Yapın

Çoğu zaman bilgisayar kullanırken birden fazla pencere arasında geçiş yaparız. Tek bir pencereyi sıkça kullanıyor olsak bile, diğer açık pencerelere daha hızlı geçiş yapmak isteyebiliriz. Bunun için bu klavye kısayolları kullanılır:

 • PC’de açık pencereler arasında geçiş yapmak için Ctrl + Alt + Tab tuşlarına basın.
 • Mac’te açık pencereler arasında geçiş yapmak için Command + Tab tuşlarına basın.

2. Bilgisayarınızı Hızlıca Kilitleyin 

Bilgisayarınızın başından ayrıldığınız zaman bilgisayarınızı kilitlemek, daha güvenli bir ortam yaratır. Bunun için uzun uzun uğraşmak yerine şu kısayolları kullanabilirsiniz: 

 • Ekranınızı kilitlemek için Windows + L tuşlarına basın .
 • Mac’te ekranınızı kilitlemek için Ctrl + Command + Q tuşlarına basın.

3. Ekran Fotoğrafı Çekin

Bilgisayarınızda Print Screen tuşu yerine ekran fotoğrafı çekmek istiyorsanız, aşağıdaki kısayolları kullanabilirsiniz.

 • PC’de ekran fotoğrafı çekmek için Windows + Shift + S tuşlarına basın.
 • Mac’te ekran fotoğrafı çekmek için Shift + Command + 4 tuşlarına basın.

Ekran görüntüsü panoya kaydedilir. Üzerinde işlem yapmak istiyorsanız ya da kaydetmek istiyorsanız çektiğiniz ekran fotoğrafını Paint’e yapıştırarak işlem yapabilir ve kaydedebilirsiniz.

4. Ekran Boyutunu Büyültün

klavye kısayolları

Bilgisayarınızda bir şeyler okurken ya da incelerken görüntüyü büyültmek isteyebilirsiniz. Bunun için birden fazla yol vardır. Eğer mouse kullanıyorsanız, Ctrl + farenizi kaydırma tuşlarına basın. Yakınlaştırmak için tekerleği yukarı, uzaklaştırmak için aşağı kaydırın. 

Klavye kısayolları için bu yolu izleyin:

 • Windows: Yakınlaştırmak için Windows tuşu + artı işaretine (+) basın; Uzaklaştırmak için Windows tuşu + eksi işareti (-)
 • Mac: Yakınlaştırmak için Option + Command + eşittir işaretine (=) basın; Uzaklaştırmak için Option + Command + eksi işareti (-)

5. Metni Orjinal Biçimlendirmesi Yapıştırın 

Metni biçimlendirme olmadan yapıştırmak için her zaman kullandığınız Ctrl + V kısayoluna bir de Shift tuşunu ekleyin! Böylece, metni özgün biçimlendirmesi ile yapıştırmış olacaksınızç

İşte her zaman kullandığım hızlı bir klavye kısayolu: Metni yapıştırmak için yalnızca Ctrl + V yerine shift tuşunu ekleyin. Bu, kopyaladığınız metni yapıştırır ve sahip olduğu biçimlendirmeyi kaldırır. Metninizi bir belgeye yapıştırırsanız, diğer her şeyle eşleşir. Süper kullanışlı. 

 • Windows: Ctrl + Shift + V tuşlarına basın.
 • Mac: Option + Command + Shift + V tuşlarına basın.

6. İndirilenleri Kontrol Edin

Web tarayıcınızdan indirdiğiniz her şeyi görmenin kısa bir yolu da olacaktı elbette! Tüm indirilenlerinizi aşağıdaki kısayollar ile kolayca kontrol edebilirsiniz.

 • Windows PC’de Ctrl + J tuşlarına basın.
 • Mac’te Command + Option + L tuşlarına basın.

7. Sanal bir masaüstü oluşturun 

Sanal masaüstü sayesinde birden fazla işi farklı masaüstlerinde yapabilirsiniz. Daha kolay bir bilgisayar deneyimi sunan bu yöntemi kullanmak için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz:

 • PC’de sanal bir masaüstü oluşturmak için Windows + Ctrl + D tuşlarına basın.
 • Mac’te sanal bir masaüstü oluşturmak için Control + yukarı ok tuşlarına basın.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...