Telefonun Bozulması İçin Geçerli 4 Sebep!

by Merve Taş
telefonun bozulması

Telefonunuzu yere defalarca kez düşürdünüz, değil mi? Defalarca kez düşen telefonunuzu yerden aldığınız zaman ekranının kırıldığını görmenin verdiği acıyı yaşadıysanız, ne kadar korkunç olduğunu bilirsiniz… Elektronik aletler, şahsi olarak aldığımız yatırım parçalarıdır ve özellikle günümüzde oldukça kıymetliler. Telefonun bozulması çoğu zaman elden gelmeyen sebeplerden olsa da, çoğu zaman buna biz de sebep olabiliyoruz. Peki, telefonu bozan şeyler nelerdir?

Cep Telefonları Neden Bozulur?

Fazla Şarj Etmek

Telefonumuzu fazla şarj ederek çoğu zaman kendimizi iyi hissederiz. Hiç ummadığımız bir anda şarjının bitmesindense, kullanmadığımız zamanlarda şarj ederek daha uzun süreli bir kullanım hedefleriz. Peki, telefonumuzu uzun süreler boyu şarjda tutmanın batarya ömrünü ne kadar etkileyeceği hakkında bir fikriniz var mı?

telefonun bozulması

Android ya da IOS yazılımlı bir telefon kullanmanız bu noktada ne yazık ki fark etmiyor. Telefonunuzu ne kadar uzun süre şarjda bırakırsanız, batarya süresi o kadar etkileniyor. Genellikle gece yatarken telefonumuzu şarja taksak da, bunun aslında doğru olmadığını bilmeliyiz. Yatmadan önce şarj edip, şarjı tam olduğunda telefonumuzu şarjdan çıkarmak aslında yapılacak en doğru harekettir.

Ucuz Şarj Aleti

Günümüzde elektronik aletlerin hemen hemen hepsinin fiyatı oldukça arttı. Hal böyle olunca, bir şarj aletinin bozulması can sıkıcı bir hal almaya başladı. Telefonunuzun şarj aleti bozulduğu zaman, en uygun fiyatlı şarj aletini satın alıyorsanız, vermekten kaçtığınız paranın fazlasını bozulacak olan telefonunuz için ayırmaya başlamalısınız…

Ucuz şarj aletleri, çoğu zaman cep telefonunuzun bataryasını öldürmek için ellerinden geleni yapar. Bu tip ucuz şarj aletlerinin telefonunuza zarar verme sebebi de, telefonunuzun şarj olması için uygun voltaj değerlerine sahip olmamasıdır. Ya daha fazla voltajla şarj eder, ya da daha az voltajla. Bu da, telefonunuza ciddi anlamda zarar vererek telefonun bozulması gibi sonuçlar doğurabilir. En kötü ihtimalle de, birçok ucuz şarj aletinin ani şoka girerek patladığı da su götürmez bir gerçek. Kendi sağlığınızı ve telefonunuzun sağlığını tehlikeye atmayarak, cihazınız için en uygun şarj aletini almanızda fayda var!

Telefonu Aşırı Sıcakta Bırakmak

Telefonun bozulması, günümüz teknolojisinde gerçekten zor bir ihtimal. 10 senedir aynı telefonu kullanmadığınızı varsayarsak; genel olarak son teknoloji ile üretilen tüm telefonlar toza ve suya dayanıklıdır. Telefonunuzu bir anlık suya düşürseniz bile, çalışmaya devam edeceğine şahit olabilirsiniz -sakın evde denemeyin!

telefonun bozulması

Tüm bu alınan önlemlere rağmen telefonunuzu aşırı sıcakta bırakırsanız, bataryasında ciddi hasar oluşturarak pilin akmasına sebep olabilirsiniz. Geri dönülemez bir hasar olan aşırı sıcağa maruz kalma, aynı zamanda telefonunuzdaki tüm verileri kaybetmenize ve telefonun bozulmasına sebep olabilir. Aşırı sıcağın çok tehlikeli olabileceği gibi, aşırı soğuklar da aynı oranda telefonunuza zarar verecektir. Hatta, aşırı soğukta kalan bir telefonun en iyi ihtimalle camı çatlayabilir!

Telefonu Kirli Kullanmak

Telefonun bozulması birçok etkene bağlı olsa da, en büyük etkenlerden biri telefonu gerçekten kirli kullanmaktır. Ahize kısmına çok fazla toz dolması, toza dayanıklı olan telefonunuza ciddi zarar verebilir. Bunun için telefonunuzu temizleyerek kullanım ömrünü arttırabilirsiniz!

Kolonyayı direkt telefonun üstüne sıkmak yerine, yumuşak bir beze biraz kolonya sıkarak telefonunuzu nazikçe temizleyebilirsiniz. Ya da, toz dolan ve ses performansı gelen ahizenize üflemek; tozları daha derine ittireceği için yumuşak bir dış fırçasıyla ovalayarak temizlik yapabilirsiniz. Sert kimyasallar ile telefon temizlemek, cihazınıza ciddi anlamda zarar verebileceği için kesinlikle kullanmaktan kaçınmalısınız!

Bonus: Laptop Bataryası Neden Bozulur?

Laptop kullanıcıları arasındaysanız ve cihazınızı şarj etmek için bataryanın tamamen bitmesini ya da çok azalmasını bekliyor olabilirsiniz. Bu oldukça yanlış bir kullanımdır; çünkü laptop bataryalarının ömürlerini etkiler. Cihazınızın şarjı %40’ın altına düştüğü an tekrar şarj etmeli ve o şekilde kullanmaya devam etmelisiniz. Bir başka öneri olarak da, laptopunuzu sürekli prize takılı şekilde kullanıyorsanız, bataryasını çıkarıp kullanırsanız bataryanın şarj ömrünü arttırmanız olacaktır.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...