Web Siteniz İçin Neden SSL Kullanmalısınız?

by teknohall
Web Siteniz İçin Neden SSL Kullanmalısınız?

İnternette gezinirken, neden bazı URL’lerin http:// ile başladığını, bazılarının ise https:// ile başladığını hiç merak ettiniz mi? Basitçe söylemek gerekirse, bu fazladan “s”, Security (Güvenlik) anlamına gelir. Bu küçük “s”lere güç veren teknolojiye ise SSL (Secure Sockets Layer) adı verilir.

HTTPS Nedir? HTTP ile HTTPS Arasındaki Fark Nedir?

SSL (Secure Sockets Layer) açılımı Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelmektedir. Web sitesi sunucusu ve tarayıcı arasında şifreli bir bağlantı kurmak için kullanılan bir internet güvenlik protokolüdür. SSL, özel verilerinizin bilgisayar korsanlarından korunması için çok önemlidir. Kullanıcı ile web sitesi arasında aktarılan veriler, verilerin sızdırılmaması için şifrelenir.

SSL ilk olarak 1995 yılında Netscape tarafından internet iletişiminde gizlilik, kimlik doğrulama ve veri bütünlüğünü garanti etmek amacıyla geliştirilmiştir.

SSL sertifikasının amacı, kullanıcıların web sitesiyle olan bağlantılarını güvence altına almaktır. Kullanıcılar ayrıca ziyaret ettikleri web sitesinin yasal olup olmadığını da bu sayede öğrenebilirler. Bir web sitesi için SSL sertifikasına sahip olmak, kullanıcıların güvenini kazanmak için çok önemlidir. 

Ziyaret ettiğiniz web sitelerinden herhangi birine; tıbbi verilerinizi ve kayıtlarınızı, yasal belgelerinizi, kişisel verilerinizi, çevrimiçi işlem ve banka bilgilerinizi ve kullanıcıların giriş bilgilerinizi giriyorsanız, ziyaret ettiğiniz web sitesine olan bağlantının güvenli ve şifreli olduğundan emin olmanız gerekir.

SSL Sertifikaları Neden Önemlidir?

Başlangıçta, internetteki veriler, mesajı ele geçiren herkesin okuyabileceği düz bir metin olarak iletilirdi. Örneğin, alışveriş yapan bir kişi bir alışveriş sitesini ziyaret ederse, sipariş verirse ve ardından kredi kartı numarasını girerse, bu bilgiler internette gizlenerek dolaşırdı.

Bu sorunu çözmek ve kullanıcı gizliliğini korumak için SSL sertifikaları geliştirildi. SSL sertifikaları, bir kullanıcı ve bir web sunucusu arasındaki verileri şifreleyerek, verilere müdahale eden herkesin yalnızca karmaşık bir karakter karmaşasını görmesini sağlar. Bu sayede müşterinizin kredi kartı numarası artık güvence altında olur ve yalnızca bilgilerin girildiği web sitesinde görülebilir.

Kısacası, bir SSL sertifikası kullanmanın altı ana faydası vardır:

1. Profesyonel bir görünüm sağlar

Sertifika yetkilileri, meşru şirketlere SSL sertifikası verme sorumluluğuna sahiptir. Şirketin alan adının sahibi olduğundan veya yasal olarak kullanma hakkına sahip olduğundan ve şirketin yasal olarak sorumlu bir işletme olduğundan emin olmak için katı doğrulama süreçlerine sahiptir.

2. Ziyaretçi sadakatini artırır

Müşterilerinizin sitenizdeki hesaplarında oturum açmaları gerekiyorsa, mutlaka bir SSL sertifikasına ihtiyacınız vardır. Bilgilerinin korunduğuna dair güvenceye sahip olan ziyaretçilerin geri gelme olasılığı daha yüksektir.

3. Daha fazla müşteri çekmeyi sağlar

İnsanların yüzde 40’ı çevrimiçi alışveriş yaparken çevrimiçi güvenlik sorunları hakkında endişelenir. İnternet konusunda bilgili alıcılarının çoğu, bir web sitesine güvenmiyorsa, alışveriş sepetini kolayca terk edebilir. SSL asma kilit sembolü, onları sitenize göz atmaya ve sizden satın almaya teşvik eder.

4. Güvenilir bir marka inşa etmenizi sağlar 

Bir e-ticaret mağazanız olmasa bile, bir SSL sertifikanızın olması gerekir. Bu, müşterilerinizin size güvenmesine yardımcı olur. İnsanlar size güvenmiyorsa, sitenizi ziyaret etmez veya sizden bir şey satın almazlar. SSL sertifikası, müşterilere onları önemsediğinizi gösteren faktörlerden biridir.

SSL sertifikalarının en iyi yanı, uygun maliyetli olmaları ve kurulumlarının kolay olmasıdır. Sertifikayı web sitenize yükledikten sonra, kendinizi müşterilerini önemseyen profesyonel ve saygın bir marka olarak tanıtabilirsiniz.

5. Bilgileri güvende tutar

SSL sertifikası olan sitelerde her bağlantı güvenlidir ve rastgele bir üçüncü taraf, bu bağlantı üzerinden aktarılan verilere erişemez. Bu yüzden ziyaretçileriniz, güvenli bir HTTPS bağlantısı görürlerse, web sitenize daha fazla güvenir.

“Bu web sitesi güvenli değil.” yazan bir web siteniz olduğunu hayal edin. Ziyaretçileriniz bu mesajı görürse, gelecekte web sitenize bir daha gelmek istemeyebilirler. Bir SSL sertifikasına sahip olmak, sizi bu utançtan kurtarır. HTTPS, web sitenizin bir SSL sertifikası yüklediğini gösterir. 

6. Arama motoru optimizasyonuna yardımcı olur

Google, bu güvenlik önlemi olmadan web sitelerini işaretlediği için, 2017’den beri bir SSL sertifikası yüklemek neredeyse bir zorunluluk haline geldi. 

Bir SSL sertifikası yüklediğinizde, Google, arama motoru sıralamalarınızı iyileştirebilir. Bu nedenle, web sitenizi sıralamada sorun yaşıyorsanız, bir SSL sertifikası yüklemek isteyebilirsiniz.

Bir Web Sitenizde SSL Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

SSL sertifikasına sahip bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, tarayıcıda birkaç belirgin farklılık görüntülenir:

  • URL’de “http://” değil “https://” yazar.
  • SSL şifreli bir web sitesinin her zaman fazladan bir “s”ye sahip olduğunu unutmayın. 
  • URL çubuğunda bir asma kilit simgesi görebilirsiniz.

Asma kilit simgesi, kendi tarayıcınıza bağlı olarak URL çubuğunun sol veya sağ tarafında görünebilir. Örneğin, Safari ve Chrome‘de solda olacaktır.

Asma kilit simgesine tıklayarak Web sitesi ve sertifikayı veren şirket hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Bir sitede https:// ve asma kilit simgesi olsa bile sertifikanın süresi dolabilir. Bu da bağlantınızın güvenli olmayacağı anlamına gelir. 

Çoğu durumda, yukarıdaki iki nokta, sitenin güvenli olduğunu kanıtlayabilir. Ancak, çok fazla kişisel bilgi isteyen bir siteyle karşılaşırsanız, sertifikanın geçerli olduğundan emin olmak için bir kez daha kontrol etmeye değerdir.

SSL sertifikasının Chrome’de geçerli olup olmadığını öğrenmek için Ctrl + Shift + C tuşlarına basın, “»” simgesini tıklayın ve “Güvenlik”i seçin. Ardından, SSL sertifikası hakkında daha fazla bilgi görebilirsiniz.

Nasıl Ücretsiz SSL Sertifikası Alabilirim?

Birçok web sitesi sahibi, ek maliyet nedeniyle SSL kullanmak istemez. Bu, birçok küçük web sitesini veri ve bilgi hırsızlığına karşı savunmasız bırakır. Peki bu ek maliyetlerden kurtulmak ve ücretsiz SSL sertifikası sahibi olmak için ne yapabilirsiniz?

Web Siteniz İçin Neden SSL Kullanmalısınız?

Hosting ve domain sektörünün önemli şirketlerinden biri olan Niobe Hosting, “Profesyonel ve Ultra Hosting Planları” nda ücretsiz SSL desteği vererek, web sitesi sahiplerinin ücretsiz SSL sertifikası almasını kolaylaştırmayı amaçlar.

Web hosting şirketiniz ücretsiz SSL sunmuyorsa, hosting şirketinizi değiştirmek ve sitelerinizi Niobe Hosting’e taşımak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...