iPhone 12 Şarj Etmek Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

by Ayse Genc
iphone 12

En son Apple iPhone, bir güç adaptörüyle birlikte gönderilmiyor. Ancak Apple’ın yeni kablosuz MagSafe şarjını destekler. Kablo kullansanız da kullanmasanız da, bunlar iPhone 12 ‘yi şarj etmenin en hızlı yollarıdır.

Apple paket israfını azaltmak (ve aksesuarlardan biraz para kazanmak) için harekete geçtiğinden, iPhone 12 ile güç adaptörleri artık her kutuya dahil değil. Seride ayrıca Apple’ın yeni manyetik MagSafe şarjı için destek de bulunuyor. İşte iPhone 12’nizi şarj etme hakkında bilmeniz gerekenler ve satın almanız gerekebilecekler.

iPhone 12 ile Ne Geliyor?

iPhone 12

Her iPhone 12, Lightning-USB-C kablosuyla birlikte gelir ve hemen hemen bu kadar. Bu nedenle, şu anda herhangi bir Apple güç adaptörüne sahip olmayanların, iPhone 12’yi şarj etmek için bir USB-C güç adaptörüne ihtiyacı olacak. Ayrıca bu, kulaklık olmadan gönderilen ilk iPhone’dur. Bu nedenle müzik ve podcast’leri dinlemek için kendi kulaklıklarınızı sağlamanız gerekir.

Apple’ın iPhone 12 etkinliği sırasında açıkladığı gibi, güç adaptörü hariç tutulduğunda kutunun boyutu küçülüyor. Bu, bir nakliye paletine % 70 daha fazla cihazın sığabileceği anlamına geliyor. Bu da kullanıcılara daha fazla iPhone 12 cihazının gönderilebileceği anlamına geliyor. Daha küçük kutular, Apple’ın yıllık karbon emisyonlarını 2 milyon metrik ton azaltmasına da izin veriyor.

iPhone 12’yi Nasıl Şarj Edebilirim?

Apple iPhone’u, tipik olarak daha yüksek şarj hızları sağlayan USB-C’ye tam olarak geçirmedi veya bağlantı noktalarını tamamen kaldırmadı. Bu nedenle, iPhone 12 hala tipik şarj bağlantı noktasını içeriyor. Bu, iPhone 12’nizi şarj etmek için mevcut bir Lightning kablosunu ve geleneksel USB-A güç adaptörünü kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ürünle birlikte verilen Lightning-USB-C kablosuyla, iPhone 12’nizi Mac dizüstü bilgisayarınıza da takabilirsiniz. Ek olarak, iPhone 12 mevcut Qi kablosuz şarj pedleriyle uyumludur. Bununla birlikte, Apple’ın iPhone 12’yi (ve muhtemelen gelecekteki telefonları) şarj etmek için ana odak noktası; yeni, yerleşik ve hızlı şarj olan MagSafe manyetik güç konektörüdür.

MagSafe Nedir?

iPhone 12

Apple, MacBook serisini USB-C şarj ve veri aktarımına geçirmeden önce, bilgisayarlarının şarj kablosu konektörlerini tanımlamak için MagSafe terimini kullandı. Mıknatıslanmış uçları, mıknatıslanmış MacBook şarj bağlantı noktalarına “takıldı”. Örneğin bir Mac dizüstü bilgisayarı yere düşürmemek için kolayca yerinden çıkabilecek şekilde tasarlandı. Apple, büyük bir Apple Watch şarj cihazına benzeyen ve telefonun arkasına takılan mıknatıslı bir disk biçiminde iPhone 12 serisine benzer bir teknoloji getiriyor. Bu MagSafe konektörü, bir güç kaynağına takılan ve 15 W’ta şarj olan bir USB-C kablosu içerir.

iPhone 12’yi Şarj Etmenin En Hızlı Yolu Nedir?

Apple, iPhone 5’ten bu yana, 18 W USB-C güç adaptörüyle birlikte gönderilen iPhone 11 Pro ve Pro Max dışında iPhone’larını kutuda 5 W USB güç adaptörüyle birlikte gönderiyor. Apple’ın iPad’leri ayrıca modele bağlı olarak 10W veya 12W USB veya 18W veya 20W USB-C güç adaptörleriyle birlikte gelir. Yani iPhone 12 ilk Apple cihazınız değilse, muhtemelen bir tanesi hala duruyordur.

Bu arada iPhone 8’den bu yana, Apple’ın akıllı telefonları 30 dakikada % 50 şarj sağlayan hızlı şarjı destekliyor. Ancak hızlı şarjın çalışması için bir Apple USB-C-Lightning kablosu ve şuadaptörlerden birini kullanmanız gerekir: Apple 18W, 29W, 30W, 61W, 87W veya 96W USB-C Güç Adaptörü; veya USB Güç Dağıtımını (USB-PD) destekleyen üçüncü taraf bir USB-C güç adaptörü. Apple iPhone 8 ve üzeri, desteklenen bir kablosuz şarj pedi aracılığıyla bu iPhone’ları 7,5 W’da şarj eden Qi kablosuz şarjı da destekler. MagSafe adaptör ile iPhone’unuz 15 W’da şarj olur. Dolayısıyla, 5 W şarj adaptörünüz, Qi kablosuz şarj pediniz ve MagSafe konektörünüz varsa, MagSafe en hızlı şarj sürelerini sağlayacaktır. Soru, bunun MagSafe bağlayıcı için fazladan 39 dolar değerinde olup olmadığıdır. Diğerleri için, mevcut bir güç adaptörü veya şarj pedi hilesi yapabilir. Pahalı yeni akıllı telefonunuzu korumak için sağlam bir kasaya 40 ABD doları harcanması daha iyi olur.

iPhone 12 Şarj Etmek için Ne Almam Gerekir?

iPhone 12

Halihazırda Lightning kablosu olan bir iPhone veya iPad’iniz varsa, herhangi bir şey satın almanıza gerek yoktur. Sahip olduğunuz güç adaptörünü prize takın, Lightning ucunu iPhone 12’nize takın. Yeni MagSafe şarj cihazının, telefonunuzu koruyan ve şarj eden “snap” etkisini deneyimlemesini istiyorsanız, şarj cihazı ve 1m USB-C entegre kablosu için ilave 39 ABD Doları’na mal olacaktır. Apple’ın 5 W güç adaptöründen daha hızlı bir şarj deneyimi için, hem verilen Lightning-USB-C kablosu hem de MagSafe şarj cihazı için ayrı bir 20 watt USB-C güç adaptörü kullanılabilir. Apple ayrıca, Apple Watch’unuz için bir yuva içeren katlanabilir bir MagSafe Duo Şarj Cihazı da sunuyor. Ancak henüz bir çıkış tarihi veya fiyat bilgisi mevcut değil.

İPhone 12’lerini bir kılıfla korumak ve MagSafe manyetik şarjı kullanmak isteyenler, MagSafe uyumlu bir aksesuara ihtiyaç duyacaklar. Doğal olarak Apple, Apple.com’da birkaç MagSafe şarj cihazı ve manyetik bir cüzdan satıyor.  Mıknatıs olmadan MagSafe olmayan bir kılıfınız varsa, Qi kablosuz uyumlu olduğu için MagSafe şarj cihazıyla şarj edebilmelisiniz, ancak kasaya takılmayacaktır.

MagSafe Eski iPhone Modelleriyle Çalışır mı?

MagSafe şarj cihazı yeni iPhone 12 modelleri için tasarlanmış olsa da, teknik olarak kablosuz şarjı destekleyen eski telefonların yanı sıra kablosuz şarj kutusu bulunan AirPods modelleriyle de uyumludur. Ancak, bu eski telefon modellerinde cihazın arkasında manyetik özellik bulunmadığından, iPhone’unuzu ideal şarj konumunu “yakalayamazsınız”. Yalnızca iPhone 12, 12 mini, 12 Pro ve 12 Pro Max bunu destekler. Başka herhangi bir telefon (hatta bazı Android telefonlar) MagSafe konektörüne kolayca yerleştirilebilir, ancak yerine kilitlenmez.

Desteklenen iPhone Modelleri

 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus

Desteklenen AirPods Modelleri

 • AirPods Pro
 • AirPods ve Kablosuz Şarj Kutusu (2. nesil)
 • AirPod’lar için Kablosuz Şarj Kutusu

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...